Palandöken: Yok Olmaya Yüz Tutan Meslekleri Yaşatmak Milli Görevimiz

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gelir Vergisi Kanununda 2012 yılında yapılan değişiklikle yok olmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olmasının sağlandığ

Haberler 24.04.2015, 20:58
Palandöken: Yok Olmaya Yüz Tutan Meslekleri Yaşatmak Milli Görevimiz

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gelir Vergisi Kanununda 2012 yılında yapılan değişiklikle yok olmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olmasının sağlandığını belirtti.

TESK Genel Başkanı Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, Gelir Vergisi Kanununda 2012 yılında yapılan değişiklikle yok olmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olmasının kaydetti.  Kapsamın genişletilmesi için Maliye bakanlığı ile görüşmeler yapıldığını ifade eden Bendevi Palandöken, “El dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık gibi yok olmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf tutulmasını sağladık“ dedi.

-“KÜLTÜREL MİRASIMIZI YAŞATMAK BİZİM JENERASYONUMUZUN MİLLİ BİR GÖREVİ”-

Kaybolmaya yüz tutan mesleklerin kapsamının biraz daha genişletilmesinin çok önemli olduğunu belirten Palandöken, “Bugün 20 – 25 yaşlarındaki gençler, geleneksel ve kültürel önemi olan çok sayıda mesleği ya hiç duymamış ya da bu mesleklerin ne olduğunu bilmiyor. Kültürel mirasımız sayılan bu tür meslekleri yaşatmak, bizim jenerasyonumuzun milli bir görevidir” dedi. 

-“KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURDUK”-

Halen vergiden muaf tutulan çok sayıda mesleğin yanında bazı mesleklerin daha vergiden muaf tutulması için Maliye Bakanlığına gerekli başvurularda bulunduklarını de söyleyen Palandöken, “Bıçakçılık, antika saat, radyo ve gramofon tamirciliği, ferforje işçiliği gibi mesleklerin ve bu kapsama alınması için gerekli girişimlerde bulunduk. Maliye Bakanlığının yakın bir tarihte bu konuda açıklama yapmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@