Özürlüler Kongresi Bu Yıl Edirne'de Yapılacak

İSTANBUL, (DHA) - 1998 yılında engelli vatandaşların haklarını savunmak için kurulan Özürlüler Vakfı'nın bu yıl sekizincisini düzenleyeceği 'Özürlüler Kongresi'ne Edirne ev sahipliği yapacak. Edirne Belediyesi'nin katkılayarıyla gerçekleştirilecek olan 'Özürlüler Kongresi' 13-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Yerel yönetimler olarak ise, engelli vatandaşların kentteki yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba göstermeliyiz. Bu konuda özellikle de engellilerin istihdamı konubunda siyasilere de büyük görev düşmektedir. Bizler biliyoruz ki; engel sadece yüreklerdedir, geriye kalan tüm engelleri hep birlikte aşarız" dedi.

Haberler 28.01.2016, 15:55
Özürlüler Kongresi Bu Yıl Edirne'de Yapılacak

 (DHA) - 1998 yılında engelli vatandaşların haklarını savunmak için kurulan Özürlüler Vakfı'nın bu yıl sekizincisini düzenleyeceği 'Özürlüler Kongresi'ne Edirne ev sahipliği yapacak. Edirne Belediyesi'nin katkılayarıyla gerçekleştirilecek olan 'Özürlüler Kongresi' 13-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Yerel yönetimler olarak ise, engelli vatandaşların kentteki yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba göstermeliyiz. Bu konuda özellikle de engellilerin istihdamı konubunda siyasilere de büyük görev düşmektedir. Bizler biliyoruz ki; engel sadece yüreklerdedir, geriye kalan tüm engelleri hep birlikte aşarız" dedi.


Özürlüler Vakfı'nın bu yıl sekizincisini düzenleyeceği 'Özürlüler Kongresi' 13- 15 Mayıs arasında Edirne'de yapılacak. Edirne Belediyesi'nin katkılayarıyla gerçekleştirilecek olan 'Özürlüler Kongresi' ile ilgili olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, " Unutmayalım ki, hepimiz birer engelli adayıyız. Bir hastalık nedeniyle, bir kaza nedeniyle hepimiz aniden engelli hale gelebiliriz" diyen Recep Gürkan şunları söyledi: "Bizler bu ülkede engelliler adına sağlam adımlar atmak istiyorsak, toplumun en küçük birimi olan ailede, engelli haklarına duyarlı bireyler yetiştirmeliyiz. Yerel yönetimler olarak ise, engelli vatandaşların kentteki yaşamlarını kolaylaştırmak için ça göstermeliyiz. Elbette ki, yerel yönetimlerin bu çabaları tek başına yeterli kalmayacaktır. Bu konuda özellikle de engellilerin istihdamı konubunda siyasilere de büyük görev düşmektedir. Bizler biliyoruz ki; engel sadece yüreklerdedir, geriye kalan tüm engelleri hep birlikte aşarız" dedi.


Recep Gürkan Edirne'deki engelli vatandaşlarla ilgili şu bilgileri verdi: "Hükümetin 2014 yılı verilerine göre Edirne'de 248 engelli memur ve 405 engelli işçi istihdam ediliyor. Edirne Belediyesi bünyesinde ise 25 engelli vatandaşımız görev yapmakta. Edirne'de tüm dernekler ve sivil toplum kuruluşları ile hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin 'Edirne' ortak paydası altında bu kent ve bu kentin çağdaş insanları için neler yapabileceğimiz konusunda sürekli iletişim halindeyiz. Engelli dernekleriyle de engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacağız çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunarak, yol almaya, onları bu sürece mümkün olduğunca dahil etmeye çalışıyoruz. Tüm engelli derneklerini bir araya getirerek, engellilerin yaşadığı sorunları tespit ederek, çözüm önerileri getirmek istiyoruz."

 

 

Edirne'de engelliler adına yapılan projeleri Recep Gürkan şöyle özetledi: "3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde hizmete açtığımız 4 engelli aracı şarj dolum istasyonuyla engelli bireylerin sokaklarda özgürce dolaşabilmesini hedefledik. Hizmete sunduğumuz bu istasyonlarının sayısını önümüzdeki aylarda 10'a çıkartacağız. Dünyada çok tartışılan bir kavram var. “Modern şehir çağdaş şehir nasıl olmalı?" diye. Elbette bunun çok farklı tanımları var. Bizce modern ve çağdaş bir şehir kavramı şudur; Bir engelli vatandaş sabah tek başına evinden çıkıp, tek başına tüm işlerini halledebiliyorsa ve yine tek başına evine dönebiliyorsa o şehir çağdaş ve modern bir şehir olmuştur. Bunun anlamı oradaki yöneticiler, bir engellinin o şehirde yaşaması için tüm engelleri kaldırmış demektir. Peki Edirne böyle bir şehir mi? Maalesef değil. Peki dünya da böyle bir şehir var mı? Maalesef yok. Ama bu hedefe ulaşmak için basamakları aşmaya devam edeceğiz."

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@