Öztürk'ün Ahırlarını Yıktılar

İSTANBUL (ANKA) -Metro Holding’in Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün paralel yapıya yönelik mücadelesine tepki Beykoz Kaymakamlığı’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’da karar düzeltme talebi kabul edilerek yeniden y

Haberler 03.04.2015, 15:06
Öztürk'ün Ahırlarını Yıktılar

İSTANBUL (ANKA) -Metro Holding’in Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün paralel yapıya yönelik mücadelesine tepki Beykoz Kaymakamlığı’ndan geldi. Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’da karar düzeltme talebi kabul edilerek yeniden yargılanma yolu açılan Öztürk’ün Beykoz’da bulunan çiftliğindeki prefabrik ahırları bugün Kaymakamlık tarafından yıkıldı. Öztürk’ün avukatı, Kaymakamlığın “hukuksuz tutumu” nedeniyle idari dava açacaklarını ifade etti.

Paralel yapılanmaya yönelik sert açıklamalarıyla gündeme gelen İşadamı Öztürk’ün Beykoz’da bulunan çiftliğindeki prefabrike ahırlar kaçak olduğu gerekçe gösterilerek Kaymakamlık tarafından yıkıldı. Öztürk’ün avukatı Yeşim Varoğlu’nun verdiği bilgiye göre İşadamı Öztürk‘ün Beykoz Göllü‘de bulunan çiftliğindeki prefabrike ahırlar kaçak olduğu gerekçesiyle Beykoz Kaymakamlığı  tarafından yıkıldı. Avukat Varoğlu müvekkiline ait Beykoz Göllü’de bulunan ve uzun yıllardır tapulu alanlarına sınır ve zilyetlik  hakları meşru olarak kendilerine ait olan çiftlikte hayvanların barınması için yıllar önce kurulan prefabrike ahırların Kaymakamlığın tamamen yasaya ve usule aykırı  kararı ile yıkıldığını belirtti. Varoğlu  konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Mevcut  yerler daha önce Kaymakamlık tarafından bölgedeki ‘Kadastro Çalışmaları‘ iptal olmasına ve yerler hazine adına dahi tescil olmamasına rağmen Milli Emlak‘a teslim edildi.  Bu karara karşı da hukuka aykırı olması sebebiyle  İdare Mahkemesi‘nde dava açtık. Davamız devam ediyor. Diğer taraftan, Kaymakamlık 6 Mart 2015 tarihinde şikâyet üzerine yeniden gelerek herhangi bir işgal olmadığını tespit etti ve tutanak altına aldı. Zaten dava konusu olan nizalı yerle ilgili Kaymakamlık makamının işlem yapması yasaya aykırı. Kaldı ki;  Kaymakamlığın uyguladığı infaz kararının hukuka aykırı olması dışında kendi kararına dahi aykırı… Çünkü bahsi geçen Kaymakamlık kararında  sadece ‘çit çekip –demir kapı yapmakla ilgili işlem yapılacağına dair şifahi ve yazılı tebliğ var.  Buna rağmen kararda yer almayan şekilde ahırları da yıkması açıkça yasaya aykırıdır. Zaten Kaymakamlığın tahkikat dosyası incelendiğinde şikâyetçilerin sadece ‘Demir kapının kaldırılması‘ yönünde şikâyette bulundukları açıkça anlaşılıyor. Bu nedenle yıkım işleminin neye dayanarak yapıldığı büyük bir  soru işaretidir. Bu yıkım işlemi ile ilgili hasar tespiti ve zararlarımızın tazmini için yargı yoluna başvurduk. Esasen ‘Zilyetliğin korunması hakkında kanun‘ olan 3091 Sayılı Kanuna dayanarak ‘Zilyetliğin yerle bir edildiğine meslek yaşamım boyunca bu olayda tanık oldum.”

İşadamı Öztürk ise keyfiyete dayalı bu tür uygulamaların kendisinin Paralel Örgüte karşı verdiği mücadeleyi etkilemeyeceğini belirterek, "Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da hakkımı hukuki zeminde aramaya devam edeceğim" dedi.(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@