Özlenen günler geri geldi sıcaklıklar 4 derece düşecek

Hafta sonu başlayarak kuzey ve iç kesimlerde hava sıcaklıkları 2 ila 4 derece düşecek. Yurt geneli mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar seyretmeye devam edecek.

Özlenen günler geri geldi sıcaklıklar 4 derece düşecek

Özlenen günler geri geldi sıcaklıklar 4 derece düşecek - Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı İlker Koç, hafta sonu itibariyle Türkiye geneli hava tahminlerinde bulundu.

Hava sıcaklıklarının yurt geneli mevsim normalleri üzerinde seyredeceği, hafta sonu itibariyle kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece sıcaklıkların düşeceği aktarıldı. Güneşli günler yerini soğuk havaya bırakacak. İklim değişikliği tüm dünyayı etkisi altına aldı. Aralık ayında yurt geneli kar beklentisi konuşulurken, sıcaklıkların düşeceği güneşli ve bulutlu hava tahmini geldi.

SICAKLIKLAR 2 İLA 4 DERECE DÜŞECEK

Koç, 'Önümüzdeki günlerde yurtdun kuzey ve iç kesimlerinde azalma bekliyoruz. Marmara'nın doğusu, Karadeniz bölgesinin tamamıyla, İç Anadolu Bölgesi'nde 2 ila 4 derece azalma olacak, diğer yerlerde ise sıcaklık anlamında bir azalma söz konusu olmayacak. Bu azalmalar olsa bile hava sıcaklıkları genel itibarıyla önümüzdeki günlerde yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek.' ifadelerini kullandı.

Trakya ve Kıyı Ege'de yağışlar etkili olacak. Sağanak beraberinde getireceği olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkati olmaları hususunda uyarıda bulundu. Hafta sonu yurdun kuzey kesimlerinde yağış aralıklı olacak.

HAFTA SONU HAVA DURUMU

Türkiye geneli geri kalan bölgelerde hafta sonu yağış beklentisi hakkında bilgi aktaran Koç, 'Hafta sonu gece ve sabah saatlerinde, önümüzdeki günlerde sis ve pus hadisesi beklentimiz söz konusu. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde, Marmara'nın doğusunda, iç Ege'nin tamamı, Göller Yöresi, İç Anadolu bölgesinin tamamı, Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin batısında sis ve pus hadisesini 3 günlük periyotta görmeye devam edeceğiz. Mevsim itibarıyla sis ve pus hadisesinin olması gayet normal. Sis ve pus hadisesi olduğu zamanlar hem kara ulaşımında hem deniz ulaşımında hem hava ulaşımında aksaklıklar meydana geliyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın, özellikle sürücülerimizin kara, deniz ve hava ulaşımında aksaklıklara karşı dikkatli olmasını istiyoruz.' dedi.

İstanbul'da hafta sonu hafif ve sağanak yağış, Ankara'da gece ve sabah saatlerinde sis ve pus, mevsim normallerinin 2 derece üstünde olması bekleniyor. İzmir'de etkisini bugünden başlayarak hafta başına kadar yağış beklenmediği, açık ve bulutlu 18 derece civarı mevsim normalleri üstünde hava durumu değerlendirmesi aktarıldı.

SONRAKİ HABER