Özer Sencar: Ak Parti'de Zikzak Yok, Sürekli Ve Düzenli Olarak Oy Kaybediyor

ANKARA (ANKA) - MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, son araştırmalara göre partilerin oy oranlarını açıkladı. AK Parti’nin 2014 yılı Eylül ayından itibaren oy kaybetmeye başladığını söyleyen Sencar, “AK Parti’nin

Haberler 16.04.2015, 10:15
Özer Sencar: Ak Parti'de Zikzak Yok, Sürekli Ve Düzenli Olarak Oy Kaybediyor

ANKARA (ANKA) - MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, son araştırmalara göre partilerin oy oranlarını açıkladı. AK Parti’nin 2014 yılı Eylül ayından itibaren oy kaybetmeye başladığını söyleyen Sencar, “AK Parti’nin oyu kabaca yüzde 42, HDP’nin oy oranı yüzde 10,4” dedi. Sencar, seçimin belirleyicisi olarak HDP ve MHP’yi gösterirken, “HDP barajı aşar ve MHP de yüzde 16-17 civarında oy alırsa AK Parti’nin tek başına iktidar olma şansı yok” ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programına konuk olan MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar AK Parti ve HDP'nin son anketlerine göre bulduğu oy oranlarını açıkladı.

Sencar, son yaptıkları araştırmaya göre HDP’nin yüzde seçim barajı civarında bir oy oranına sahip olduğunu söyledi. “Bizim son yaptığımız araştırmada HDP’nin oy oranı yüzde 10,4 çıktı” diyen Sencar, “Mart ayı araştırmalarımızda, ilk kez yüzde 10 barajının üzerinde bir oranda HDP’yi bulduk. Ocak ayından itibaren yaptığımız bütün araştırmalarda HDP’nin oy oranı 9,3 ile 9,8 idi. Yüzde 9 bandında gidiyordu ilk defa yüzde 10’un üzerinde gördük. HDP açısından 9,8 ile 10,4 arasında barajı geçme riski açısından bir risk yok. Bir puandan az bir oran var. Barajı geçebilir de geçemeyebilir de” diye konuştu.

-TEK BAŞINA İKTİDAR ZOR-

Seçimin iki kritik aktörünün HDP ile MHP olacağının altını çizen Sencar, şunları kaydetti:

“HDP barajı aşmadığı sürece hiçbir güç AK Parti’yi tek başına iktidar olmaktan alıkoyamaz. HDP barajın altında kaldığı sürece AK Parti yüzde 40 oy bile alsa tek başına iktidar olur. HDP barajı aşar ve MHP de yüzde 16-17 civarında oy alırsa AK Parti’nin tek başına iktidar olma şansı yok. Çünkü 260’lara düşer milletvekili sayısı. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında, Eylül 2014’te yaptığımız araştırmalarda kararsızlar ve cevapsızlar dağıtılmış AK Parti’nin oy oranı yüzde 50’ydi, 2011 seçimlerinin aynısı. Ancak Eylül 2014’ten itibaren, zikzak yok sürekli ve düzenli olarak AK Parti oy kaybediyor. Son bulduğumuz rakam 41,7. İki araştırma yaptık Mart ayında. Bunlara göre AK Parti’nin oyu kabaca yüzde 42. HDP barajı aşarsa bu oyla AK Parti’nin alacağı milletvekili sayısı 260 civarındadır. Ama 276’yı bulma şansı yok. Ama tutar da CHP oyunu yüzde 24’e düşürürse farklı bir durum otaya çıkar. Biz CHP’nin yüzde 27 olduğunu var sayıyoruz. MHP’nin oyunun da yüzde 17 civarında kalması durumuyla düşünüyoruz.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@