Oy Kullanan Engellilere Mimari Engel

AFYONKARAHİSAR'da oy kullanmaya giden bazı engelliler, okulların fiziki koşullarının uygun olmaması nedeniyle salonlara giderken zor anlar yaşadı.

Haberler 01.11.2015, 18:13
Oy Kullanan Engellilere Mimari Engel
(DHA)- AFYONKARAHİSAR'da oy kullanmaya giden bazı engelliler, okulların fiziki koşullarının uygun olmaması nedeniyle salonlara giderken zor anlar yaşadı.

Afyonkarahisar'da bazı okullarda asansör ve engelli rampası olmaması nedeniyle pek çok engelli, çevredekilerin yardımıyla sandıklara ulaşabildi. Hisarbank 100'üncü Yıl İlkokulu'na sabah saatlerinde oy kullanmak için giden bedensel engelli Şükrü Akkurt da sandığa kendi başına ulaşamadı. Oy kullanmak için okula giden Akkurt, sandığın 6'ncı katta olduğunu öğrenince mahalle muhtarını arayarak yardım istedi. Ancak muhtarın başka bir hasta seçmene yardımcı olmak için diğer bir okula gittiğini öğrenen Şükrü Akkurt, bu kez sandık görevlileriyle irtibata geçmek istedi. Okulda asansörün olmaması nedeniyle Akkurt, oyunu kullanabilmek için uzun süre sandık görevlilerinin yanına gelmesini bekledi. Ancak görevliler gelmeyince okuldan ayrılan Şükrü Akkurt, siyasi partilerin il başkanlıklarını arayarak yardım istedi.

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI GÖTÜRDÜ

Görüşmeler sonunda Ak Parti Milletvekili aday adayı Abdullah Sancak, Akkurt'u otomobiliyle tekrar okula götürdü. Sancak ve sandık görevlilerinin yardımıyla 6'ncı kata çıkarılan Akkurt, 1062 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Oyunu kullandıktan sonra konuşan Akkurt, engelliler için zemin katta sandık kurulmasını talep etti. Zemin katı olmayan okullarda ise okul bahçesinde kabin oluşturulabileceğini aktaran Akkurt, "Bu kabinlerde yorulmadan, kimseye yük olmadan oyumuzu kullanalım" dedi.

DERNEK BAŞKANI DESTEK İSTEDİ

Yüksek Seçim Kurulu'ndan engellilerin sorunlarının çözümü için destek beklediklerini anlatan Afyonkarahisar Sakatlar Derneği Şube Başkanı Nilgün Akgün ise oyunu Hisarbank İlkokulu'ndaki 1068 numaralı sandıkta kullandı. Elektrikli arabasıyla engelli rampasından zemin kattaki sınıf kadar ulaşan Başkan Nilgün Akgün, daha sonra koltuk değneğiyle sandığa gelerek oyunu kullandı. Rampa sayesinde kolaylıkla sandığa ulaştığını belirten Başkan Akgün, "Ancak yine de üst katlarda oy kullanması gereken engelli dostlarımız oluyor. Engellilere oy kullanma işlemlerinde yardımcı olunmasını istiyoruz" diye konuştu.

Diğer yandan yaşlı bir kadın ise gençlerin yardımıyla ikinci kattaki sandığa taşındı. Yaşlı kadın oyunu kullandıktan sonra yine çevredekiler tarafından taşınarak tekerlekli sandalyesine kadar getirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@