ÖTV düzenlemesi ne zaman yapılacak? Hangi otomobil modellerinde ÖTV indirimi uygulanabilir

Araç fiyatlarının ülkemizde çok yüksek fiyatlara ulaşmasıyla birlikte insanlar ÖTV indirimin yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başlandı. Hangi araçlarda ÖTV indirimi uygulanabilir?

ÖTV düzenlemesi ne zaman yapılacak? Hangi otomobil modellerinde ÖTV indirimi uygulanabilir

Araba fiyatlarının sürekli olarak değişiklik göstermesi nedeniyle sıfır veya ikinci el araba almak isteyen kişiler zorluk çekmeye başladı. Piyasalarda yaşanan durgunluk da bu sorunun üstüne gelince ÖTV indirimi güncel konular arasına girebilecek mi?

ÖTV İndirimi Yapılacak mı? 

Vatandaşlar tarafından yapılması istenen ÖTV indirimi için henüz net bir karar veya açıklama yapılmadı. Yakın zamanda çıkarılan 6000 bin kilometre ve 6 ay süre kısıtlaması araba fiyatlarında çok büyük bir etki yaratmamış durumda. Fiyatların yükselmeye devam etmesi ve uygulamanın yürürlüğe girse de piyasaları etkilememiş olması ÖTV indirimi beklentisini ortaya çıkartıyor. En baştan ilk arabasını alacak kişiler için bu durum oldukça büyük bir sıkıntıya dönüştü. Araba fiyatlarının artışta olması nedeniyle ilk arabasını alamayan gençler yeni düzenlemelerin yapılmasını istiyor.

ÖTV düzenlemesi ne zaman yapılacak? Hangi otomobil modellerinde ÖTV indirimi uygulanabilir

Muhalefet tarafından yapılan vaat konuşmalarında ÖTV indiriminden sıkça söz ediliyor. İndirimin sürekli dile getirilmesi ve çok fazla talep oluşması nedeniyle yakın zamanda ÖTV ile ilgili yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor. 

Hangi Modellerde ÖTV İndirimi Uygulanabilir?

Ocak'ta Yapılan düzenlemeyle birlikte motoru 1600 santimetre cm3 geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklenmişti. 

  • ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45'lik vergi oranı diliminde yer alacak.
  • 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50'lik vergi diliminde değerlendirilecek.
  • ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi.
  • 175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da yüzde 70 vergi oranı içinde yer alacak.
  • ÖTV matrahı 200 bin lira üstü için vergi oranı da yüzde 80 oldu. Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 45 vergi diliminde olacak.
  • ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşıp, 210 bin TL’yi aşmayanlar ise yüzde 50’lik vergi diliminde yer alacak. Matrahı 210 bini aşan araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 80 olarak uygulanacak.

Hükümet tarafından şuan için herhangi bir ÖTV indirimi gündeme getirilmiş durumda değil. Bu nedenle araçların yakın zamanda indirime girmesi beklenmiyor. ÖTV düzenlemesinin yapılmasıyla birlikte sadece düşük segmentteki modellere uygulanabileceği de yetkililer tarafından söylenmekte. Şuan için en düşük ÖTV diliminde kalan iki araç modeli  Fiat Egea 1.4 benzinli ve Hyundai i10 olmakta.