ÖSYM branş sıralamasını açıkladı! KPSS güncel sıralama bilgileri erişime açıldı!

2022 yılında yapılan KPSS lisan, ön lisans ve ortaöğretim sınavlarında ilişkin, branş bazında sıralama güncellemesi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınava ait branş sıralamasına, ÖSYM’nin adat sayfasından ulaşılabilir.

ÖSYM branş sıralamasını açıkladı! KPSS güncel sıralama bilgileri erişime açıldı!

2022 Kamu Personel Seçme Sınavı’na katılan adayların, sınav sonuçlarına göre branş bazındaki sıralamaları güncellendi. Sınava giren kişiler, güncellenen branş sıralamalarını ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına girerek görebilirler. Yapılan açıklamalarda yer alan ifadeler; ‘’2022 Kamu Personel Seçme Sınavı’na (2022-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebilecektir.’’ şeklinde adaylara duyuruldu.

SIRALAMALAR BİLGİLENDİRME AMACIYLA OLUŞTURULDU

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada; ‘’Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.’’ ifadeleri yer aldı.

ÖĞRETMEN ADAYLARI İÇİN AÇIKLAMA YAPILDI

ÖSYM branş sıralamasını açıkladı! KPSS güncel sıralama bilgileri erişime açıldı!

Branş bazlı sıralamalara dair yapılan açıklamada öğretmen adaylarını ilgilendiren ifadelerde yer aldı; ‘’MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.’’ aynı zamanda, adayların branş bazındaki sıralamaları incelerken dikkat etmesi gereken unsurlarda ayrı bir metin olarak KPSS’ye katılan kişiler için ÖSYM internet sitesinde paylaşıldı.

SONRAKİ HABER