Osmanlı Ocakları bu kez ‘Kösem’den rahatsız: Kültürel alanda affetmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle kurulan, adı son olarak Hürriyet’e yapılan ‘taşlı sopalı’ saldırılarla gündeme gelen Osmanlı Ocakları, bu kez \'Muhteşem Yüzyıl Kösem\' dizisinden \'rahatsız oldu\'.

Haberler 16.11.2015, 22:19
Osmanlı Ocakları bu kez ‘Kösem’den rahatsız: Kültürel alanda affetmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle kurulan, adı son olarak Hürriyet’e yapılan ‘taşlı sopalı’ saldırılarla gündeme gelen Osmanlı Ocakları, bu kez ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ dizisinden ‘rahatsız oldu’.

İHA’nın haberine göre, Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, diziyi eleştirerek “Osmanlı saray hayatına yönelik tarihi hatalar bizi çıldırttı. Diziye yurt ve dünya geneli teşkilatlarımızdan genel merkezimize tepki yağıyor” dedi.

Dizinin Osmanlı medeniyetiyle ‘alay ettiğini’ savunan Canpolat, “Bu diziyi yapanları, göz yumanları Osmanlı Ocakları kültürel ve sanat alanlarında affetmeyecektir. Bu dizi ve benzer kötü algı yapan dizilerin izlenilmemesi yönünde Osmanlı Ocakları genel başkanı olarak talimat veriyorum. Kimse bu tarihini bilmez, yalan, yanlış sahnelerle kurgulanan, amacın çok dışında çekilmiş bu diziyi izlemesin” diye konuştu.

‘Bizans izleri taşıyanlar’

Dizinin yayından kaldırılmaması halinde teşkilat olarak yurt genelinde eylem başlatabileceklerini ve dizinin yaratıcılarının muhtemelen ‘Bizans izleri’ taşıdığını belirten Canpolat şöyle konuştu: “Adama sorarlar senin iftira içeren tarih bilginle şanlı Osmanlının gerçek tarih sahneleri bir midir? İç dünyalarında o kadar öteki görüyorlar ki Osmanlıyı, birbirlerine söyledikleri yalan tarihe dönüp inanmaya başlıyorlar. Kendi insanımızın öz kültürüne yönelik, kasıtlı bir şekilde erozyona uğratmak istenilen Osmanlı medeniyeti ile bu dizinin asla yakından veya uzaktan hiçbir ilgisi, ilişkisi olmadığı gibi bu diziyi çekenler muhtemelen Bizans izlerini taşıyan, içinde kin ve nefret barındıran, art niyetli sözde sanat adamlarıdır.”

Dizinin toplumun kültürü için büyük bir tehdit oluşturduğunu savunan Canpolat, dizinin derhal yayından kaldırılması gerektiğini söyledi.

osmanli ocaklari

Osmanlı Ocakları eyleminden…

‘Gayrimüslimlere dahi saygı duyan bir medeniyet’

Canpolat şöyle devam etti: “Bu dizinin yayına Osmanlı izleri taşıyan ve Osmanlı torunlarının bulunduğu ülkede bu şekilde izin verilmemelidir. Dış ülkelerde yayınlansa dahi müdahale edilmesi gereken bu dizinin sanatla asla alakası yoktur. Halk tahrik olmuştur. Bu dizinin toplumda infial oluşturacağı endişesi taşımaktayız. Bize gerekli uyarıları yapmak düşer. Gayrimüslimlere dahi saygı duyan bir medeniyete saygısızca atıflarda bulunmak toplumda telafisi olmayacak iz bırakacaktır.”

‘Kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz’

Sözlerini Kültür Bakanlığı’na ve RTÜK’e seslenerek son veren Canpolat sözlerini şöyle tamamladı: “Varlık haklarımızı koruyamıyorsa Kültür Bakanlığı acaba neden vardır? RTÜK’ün bu diziye neden göz yumduğunu merak ediyoruz. RTÜK önünde eylem yapma kararı almadan birilerinden açıklama bekliyoruz. İlerleyen günlerde eş zamanlı tüm yurt genelinde yapılacak eylemlerimizle kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyoruz. Demokratik haklarımızı kullanarak bu diziye tepkisiz kalmayacağımızı herkesin bilmesini isteriz.”

AKP’nin ‘Osmanlı Ocakları’ yeni ‘Hamidiye Alayları’ olma yolunda

Osmanlı Ocakları’nda ‘dolandırıcılık’: Erdoğan’ın ismiyle para toplamışlar

Bilin bakalım kime oy verecekler: Osmanlı Ocakları 1 Kasım’da ‘gönlünde yatan’ı açıkladı

Osmanlı Ocakları, Bahçeli’ye dava açmak istedi ama dilekçeyi yazmayı beceremedi

Kaynak: diken.com.tr

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@