Ortak Açıklamayla 'Hayatı Durdurun' Çağrısı

ANKARA'daki barış mitingine katılmak için İzmir'den 54 otobüsle gidenler, kente döndü.

Haberler 11.10.2015, 22:05
Ortak Açıklamayla 'Hayatı Durdurun' Çağrısı
(DHA) - ANKARA'daki barış mitingine katılmak için İzmir'den 54 otobüsle gidenler, kente döndü. İzmir'den gidenlerden 4 kişi yaşamını yitirdi. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin kentteki temsilcileri, ortak basın açıklaması yaparak, 12- 13 Ekim'de iş bırakacaklarını duyurdu ve toplumun tüm kesimlerine 'Hayatın durdurun' çağrısında bulundu.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Emek Barış ve Demokrasi Mitingi'ne katılmak için İzmir'den 54 otobüsle Ankara'ya gidenler kente döndü. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK İzmir Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, TMMOB İzmir Sözcüsü Melih Yalçın, Genel- İş Sendikası'nda 'Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız' yazılı pankartın önünde basın toplantısı yaptı. Toplantıya CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Zeynep Altıok, Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, CHP milletvekili adayı Atila Sertel, CHP İzmir eski milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, HDP İzmir İş İl Başkanı Cavit Uğur ile sendikaların şube başkanları katıldı.

DENİZE KARANFİL ATILACAK

DİSK'ten Memiş Sarı, yarın saat 11.00'de Basmane Meydanı'nda toplanıp, Alsancak Gündoğdu Meydanı'na yürüyerek ölen her insan için denize karanfil bırakacaklarını söyledi. Sarı, şöyle konuştu:

"Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki katliamlar saymakla bitmiyor. Çorum, Sivas, Maraş, Soma, Uludere, Bahçelievler, 1977 yılının 1 Mayıs'ı ve dün 10 Ekim Ankara. Savaşa inat barış çığlığını yükseltenlere karşı yapılan bu saldırıyı buradan hep birlikte lanetlemek, tüm savaş çığırtkanlıklarına karşı 'inadına barış' demek için biraraya geldik. Dünkü barış eylemine yine savaş ve ölümler damga vurdu. Bu salonda bulunanlar belki 10 saniye belki 30 metre ile o katliamdan kurtuldular. Katliamı yaşatanlar, failleri belli. Biz kim olduklarını çok iyi biliyoruz. Biz unutmayacağız, unutturmayacağız. Biz oraya polisler, askerler de ölmesin diye gittik. Ama orada İçişleri Bakanı'nın 'hiçbir güvenlik zaafiyeti yok' demesine rağmen güvenlik zaafiyetini kendilerinin yarattığını bilmeniz gerekiyor. Üniforma giyiyorlar diye onları farklı bir kalıba sokmak istemiyoruz. Yarın saat 11.00'de Basmane'de toplanıp Alsancak Gündoğdu Meydanı'na yürüyeceğiz. Katledilen tüm insanlarınız için denize karanfil bırakacağız."

'KAN DÖKENLERE DUR DEMEK İÇİN GİTMİŞTİK'

KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan da basın açıklamasında 12- 13 Ekim'de iş bırakacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Türkiye'nin dört bir yanından gelmiştik. İşsizlerin yoksulların mağdurların sesini duyurmak için gitmiştik. 'Savaşa inat barış hemen şimdi' demek için gitmiştik. Saray'ın saltanatı uğruna aylardır kan dökenlere 'dur' demek için gitmiştik. Türkülerimizle, halaylarımızla sloganlarımızla coşkuyla miting alanına yürüyüşümüz başlarken patlattılar bombaları. Türk Tabipler Birliği'nin açıklamasına göre 105, HDP'nin açıklamasına göre 128 yoldaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce yaralı var. Yaşamını yitirenlerin arasında İzmirli dört kardeşimiz de vardı. İzmir'de emek mücadelesinin her zaman yanında olan Ayşe Deniz, Berna Koç, Mesut Mak ve Hacı Kıvrak'ı dün barış talebimizi haykırmak üzere gittiğimiz Ankara'da yitirdik. İzmir'den mitinge katılanlardan 10 kişiden fazla da yaralı var."

KESK'li Akkan, tüm kesimleri pazartesi ve salı günü yapılacak iş bırakma eylemine destek olmaya çağırdı.  

KOCAOĞLU: ÜLKEYİ BİRÇOK PARÇAYA BÖLDÜLER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da konuşmasında, 13 yıldır AKP iktidarının ülkeyi birçok parçaya böldüğünü öne sürerek şunları kayldetti:

"Hep bir düşman yaratarak, hep kendi saflarının sıklaştırılmasını öngören, ülkenin vatandaşının bir kısmını kendi vatandaşı olarak görmeyen, ayrıştıran, ülkeyi kaos ortamına sürükleyen bir iktidar var. Hepimiz perişanız. Bu; 'Sokağa çıkma, protesto yapma, duygu ve düşüncelerini ifade etme, hakkını arama' demekten başka bir şey değildir. Biz bu derdi demokratik yollardan başımızdan defetmek için ne gerekiyorsa, üzerimizi düşen her görevi yapmak zorundayız."  

VEKİLLERDEN TERÖRE LANET

CHP İzmir Milletvekilleri Zeynep Altıok, Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, ile CHP İzmir Milletvekili Adayı Atila Sertel de konuşmalarında terörü lanetledi. 

HDP İzmir Eş İl Başkanı Cavit Uğur da, "IŞİD içimizdedir, IŞİD AKP'nin tam kendisidir" sözleriyle tepki gösterdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@