Orsam Ortadoğu Kış Okulları Programı İçin Başvurular Pazartesi Günü Başlıyor

-ORSAM Ortadoğu Kış Okulları programı için başvurular Pazartesi günü başlıyor. ORSAM Ortadoğu Kış Okulları Programı farklı üç şehirde, üç farklı üniversite ile gerçekleştir

Haberler 03.01.2015, 11:55
Orsam Ortadoğu Kış Okulları Programı İçin Başvurular Pazartesi Günü Başlıyor

-ORSAM Ortadoğu Kış Okulları programı için başvurular Pazartesi günü başlıyor. ORSAM Ortadoğu Kış Okulları Programı farklı üç şehirde, üç farklı üniversite ile gerçekleştirilecek. “ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” programında Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı burslusu öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları kış okulu organizasyonunca karşılanacak. Programa katılacak diğer öğrencilerin ulaşım, konaklama ve diğer masraflarını kendilerinin karşılaması gerekecek.

ANKARA(ANKA) - ORSAM Ortadoğu Kış Okulları programı için başvurular Pazartesi günü başlıyor. ORSAM Ortadoğu Kış Okulları Programı farklı üç şehirde, üç farklı üniversite ile gerçekleştirilecek. “ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” programında Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı burslusu öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları kış okulu organizasyonunca karşılanacak. Programa katılacak diğer öğrencilerin ulaşım, konaklama ve diğer masraflarını kendilerinin karşılaması gerekecek.

ORSAM’ın 2009 yılından itibaren düzenlediği “ORSAM Ortadoğu Yaz Okulları” programları kapsamında bu yıl ilk defa “ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” gerçekleştirilecek.  Programa Türkiye’nin farklı illerinden, üniversitelerin lisans bölümlerinin 3. ve 4. sınıf öğrencileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve ayrıca değişik sektörlerden çalışan konu ile ilgili kişiler katılıyor. Bu yıl düzenlenecek olan ORSAM Ortadoğu Kış Okulları Programı farklı üç şehirde, üç farklı üniversite ile gerçekleştirilecek. ORSAM ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın işbirliği ile gerçekleştirilecek olan Kış Okulları, 19 - 23 Ocak 2015 tarihlerinde Ege Üniversitesi ve ULİT’in katkılarıyla İzmir’de, 26-30 Ocak 2015 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi’nin katkılarıyla Adana’da ve 9-13 Şubat 2015 tarihleri arasında ise İstanbul Kültür Üniversitesi’nin katkıları ile İstanbul’da düzenlenecek.

“ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” programı, Ortadoğu konulu derslerden oluşuyor. Dersler ORSAM uzmanları, danışmanları, bürokratlar ve üniversite öğretim üyeleri tarafından verilecek.  Programda verilecek derslerin bazıları şunları kapsayacak:

“Türk Dış Politikasında Yeni Eğilimler, Arap Baharı ve Türkiye, Ortadoğu Ekonomilerinin Genel Yapıları, İsrail- Filistin Meselesi, Ortadoğu’da Din ve Siyaset İlişkisi, İslami Hareketler ve Mezhepsel Dinamikler, Jeopolitik Düşüncenin Evrimi, Arap Baharı’nın Körfez Ülkelerine Yansımaları, Türkiye’nin Dış Politikasında Ortadoğu, Irak’ta Güncel Sorunlar ve Türkmenler, Suriye ve Lübnan’ın İç Dinamikleri ve Dış Politikaları, Ortadoğu’da Su Sorunu, İran’ın Türkiye ve Ortadoğu Politikası, İran’ın İç ve Dış Politikası,  Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Türkiye, Ortadoğu’da Enerji, Çatışma Çözümleri, Kitle İmha Silahları ve Arap Baharı ve Sinema.”

Başvurular 5 - 12 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek,  başvuru sonuçları ORSAM web sitesinden 14 Ocak 2014 tarihinde ilan edilecek. “ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” programına katılım ücretsiz olacak. Programa katılacak olan öğrencilerin ulaşım, konaklama ve diğer masraflarını kendilerinin karşılaması gerekecek.

“ORSAM Ortadoğu Kış Okulları” programında Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı burslusu öğrencilere yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Bu kapsamda programa katılacak olan YTB burslusu öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları kış okulu organizasyonunca karşılanacak.

Katılımcıların başvuru formunu doldurarak orsam.ofis@gmail.com adresine göndermeleri gerekecek. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@