Orman Yangınlarına Karşı Gölet Ve Havuzlu Tedbir…

-Yangın helikopterlerinin su alabilmesi için ülke genelinde 2 bin 882 gölet ve havuz tesis edildi.

Haberler 26.09.2015, 09:50
Orman Yangınlarına Karşı Gölet Ve Havuzlu Tedbir…

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman yangınlarına müdahale konusunda zaman kaybetmemek maksadıyla ormanlık alanlarda yangın helikopterlerinin su alması için gölet ve havuz tedbirlerini devreye soktu. Bu çerçevede ülke genelinde ormanlık alanlarda 2 bin 882 adet gölet ve havuz bu maksatla kullanılıyor.


Helikopterlerin etkili kullanımını sağlamak ve yangına müdahale sürelerini kısaltmak için ormanlık alanlardaki su kaynaklarından faydalandıklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Orman içindeki su kaynaklarından faydalanarak havuz ve göletler inşa ediyoruz. Ülkemizde 2006 yılında uygulamaya koyduğumuz bu proje çerçevesinde bugüne kadar 2.882 adet gölet ve havuzu tamamladık” dedi.
Gölet ve Havuzlar Helikopterlerin Rahatlıkla Su Alabileceği Şekilde Dizayn Ediliyor
Belirli bir plan dâhilinde bu gölet ve havuzların inşa edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “İnşa edilen bu gölet ve havuzlar her 4 km bir olacak şekilde planlanıyor ve derinlikleri en az 3 metre olacak şekilde yapılıyor. Yaklaşık kapasiteleri 400 ila 1.200 ton arasında değişen gölet ve havuzlar helikopterlerin rahatlıkla su alabileceği şekilde dizayn ediliyor” ifadelerini kullandı.

Gölet ve havuzların çevresinin helikopterin yaklaşmasına engel olmayacak şekilde düzenlendiğini de ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yapıların etrafını kafes tel ve beton kazıklarla çevirerek, girilmesi yasak levhası asıyoruz. Bu tedbirlerle vatandaşlarımızın yaşayacağı olası kazaların da önüne geçmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Veysel Eroğlu yangın havuz ve göletlerinin yalnızca orman yangınlarının söndürülmesinde su temini maksadıyla kullanılmadığını belirterek “Bu gölet ve havuzları ormandaki yaban hayatına yardımcı olacak şekilde düzenliyoruz. Buralara yaptığımız su içme olukları ile özellikle yaz aylarında su bulma konusunda sıkıntı çeken yaban hayvanlarına yardımcı oluyoruz” dedi.
Bakan Eroğlu, ayrıca bazı havuz ve göletlerdeki fazla suların tahliye edilerek çevre köylere sulama maksatlı kullandırıldığını da sözlerine ekledi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@