Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: Bayramda Ormanlarımızı Kurban Etmeyelim

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarının önüne geçmek i&cce...

Haberler 19.09.2015, 10:10
Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: Bayramda Ormanlarımızı Kurban Etmeyelim

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarının önüne geçmek için bayramda mangal yakacak vatandaşlara, tesis ettikleri mesire alanlarını kullanmaları yönünde uyarıda bulundu. Eroğlu, “Bayramda ormanlarımızı kurban etmeyelim” dedi.

-YANGINLARDA 2 BİN 392 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ-

Bakan Eroğlu, Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu bildirdi. Yılın ilk gününden dün sabah itibariyle ülke genelinde 1669 adet orman yangınının meydana geldiğini ve bu yangınlar sonucu 2392 hektar alanın zarar gördüğünü açıklayan Eroğlu, şunları aktardı:

“Orman yangınları daha çok piknik sonrasındaki ihmallerden kaynaklanıyor. Konuyla alakalı kurum ve kuruluşlara özellikle mesire yerlerinde gerekli tedbirlerin alınması yönünde uyarılarda bulundum. Kurban Bayramı’nda şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp huzurlu bir ortamda tabiatla iç içe vakit geçirmek ve aileleriyle bir arada piknik yapmak isteyen vatandaşlarımız,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın tesis ettiği mesirelik alanları kullansınlar.”

Veysel Eroğlu, mesirelik alanların başka bir faydasının ise orman yangınları riskini azaltması olduğuna dikkati çekerek Valiliklerin hepsine hassas bölgelerde ormana giriş ve çıkışların yasaklanması, güvenlik güçlerinin devriye gezdirilmesi, kontrollerin sıklaştırılması, her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması konusunda talimat verdiğini bildirdi.

-“ALO 177 ORMAN YANGINI HATTI”-

Bakan Eroğlu, vatandaşların orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi hususunda orman teşkilatına gerekli uyarılarda bulunduğunu belirterek, vatandaşların herhangi bir orman yangını gördüklerinde ‘Alo 177 Orman Yangını İhbar Hattı’nı hemen aramaları konusunda duyarlılık beklediklerini ifade etti.

Vatandaşların, Kurban Bayramı’nda herhangi bir aksilik yaşamadan huzur içerisinde mesirelik alanları kullanmaları için gerekli tedbirlerin alındığının altını çizen Eroğlu, “Piknikçilerimiz mangal yaptığı alanda yaktıkları ateşi söndürdüklerinden emin olmalı ve piknik sonrası ortaya çıkan çöpleri de toplayarak uygun yere bırakmalı. Söz konusu alanlarda bayram süresince görevlerinin başında olacak Orman Teşkilatı personelimizle karşılıklı saygı, sevgi ve anlayış içerisinde olalım” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@