Orman gönüllüsü Hüseyin dede

73 yaşındaki Hüseyin Karaj, her gün atı ve sabanı ile orman alanına gelip, ağaçlandırma çalışmalarında gönüllü olarak çalışıyor.

Haberler 20.11.2015, 11:38
Orman gönüllüsü Hüseyin dede

İZMİR (DHA) - Manisa'nin Alaşehir İlçesi'ne bağlı Çamlıbel Köyü'nde yaşayan 73 yaşındaki Hüseyin Karaj, her gün atı ve sabanı ile orman alanına gelip, ağaçlandırma çalışmalarında gönüllü olarak çalışıyor.

Manisa Orman işletme Müdürlüğü Uluderbent Şefliği'nce Çamlıbel Köyü yakınlarında yürütülen ağaçlandırma çalışmalarında iş makinelerinin çalışmasına elverişli olmayan kısımlarda toprak hazırlığının insan gücüyle ya da hayvanlarla sürülerek yapıldığını belirten Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak, bu iş için de orman köylülerinin çalıştığını böylece ek bir gelir sağladıklarını belirtti.

Hüseyin Karaj'ın ise bu işi ücret karşılığında değil gönüllü olarak yapmak istediğini, torunlarına bırakacağı en değerli emanetin ağaç ve orman olacağını, bunu kutsal bir vazife olarak gördüğünü söylediğini belirtti. Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak orman teşkilatı olarak Hüseyin Karaj'ın bu davranışından dolayı mutlu olduklarını, çok duygulandıklarını ve çalışma motivasyonlarının arttığını söyledi. İsteği üzerine, 1 hektarlık bir alanı sürmesi için kendisine bıraktıklarını, gün içersinde ne zaman isterse gelip sürebileceğini ve bu çalışmasında kendi personellerinin de nezaret edeceğini belirtti.

Orman ve ağaç sevdalısı Hüseyin Karaj da dğma büyüme buralı olduğunu, bu çevredeki ormanlardaki ağaçların küçük bir fidan iken gelişip büyümelerine tanıklık ettiğini anlatarak, "Ben 73 yaşıma kadar ne doktor ne hastane gördüm, hala kendimi dinç ve sağlıklı hissediyorum. Bunu da ağaca ve ormana borçluyum. Çünkü orman bana tertemiz hava ve billur su kaynakları verdi. Hayvanlarım bu ağaçların altında, gölgesinde beslendi. Bana ve köyüme geçim kaynağı oldu. Ormanlar bize atalarımızdan miras değil torunlarımızın emanetidir. Biz de bu ağaçların bir dalına zarar vermeden, daha yeni ağaçlar ormanlar oluşturarak ormancıların çalışmalarına destek olmalıyız" dedi.

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@