Orman Bakanlığı: Unccd Cop 12 İçin Tesis Edilen Hatıra Ormanına 70 Bin Fidan Dikilecek

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözl...

Haberler 27.10.2015, 10:25
Orman Bakanlığı: Unccd Cop 12 İçin Tesis Edilen Hatıra Ormanına 70 Bin Fidan Dikilecek

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12) adına hatıra ormanı tesis edildiğini, hatıra ormanında yaklaşık 70 bin fidan toprakla buluşturulacağını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 12) adına hatıra ormanı tesis edildiği, hatıra ormanında yaklaşık 70 bin fidan toprakla buluşturulacağı belirtilerek, “12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 12. Taraflar Konferansı çölleşme ile mücadele bakımından çok önemli bir toplantı olma özelliği taşıyor. Açılışını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yaptığı Taraflar Konferansı neticesinde ortaya çıkacak fikirler ve alınacak kararlar ile gerek arazi bozulumunun dengelenmesi ve gerekse iklim değişikliğiyle mücadelede daha kararlı bir duruşun sergilenmesi açısından Dünya’ya güçlü bir mesaj verilecek” denildi.

-COP 12’NİN DÖNEM BAŞKANLIĞINI İKİ YIL SÜREYLE TÜRKİYE YAPACAK-

Açıklamada, 12. Taraflar Konferansı akabinde COP 12'nin dönem başkanlığının iki yıl süreyle Türkiye tarafından yürütüleceği belirtilerek, “2023 yılına kadar, Dünyamızdaki her insan için bir fidan olmak üzere 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı da bu önemli organizasyon için bir hatıra ormanı oluşturdu. Tesis edilen ormanda yaklaşık 70 bin fidan toprakla buluşturulacak. Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yaklaşık 10 dekar arazide tesis edilen ormanda 80 adet saksılı boylu selvi ve 230 adet mavi selvi dikildi. Ayrıca Elmadağ’da oluşturulan hatıra ormanına da 39 bin 500 karaçam, 20 bin sedir ve 10 bin ahlatın dikilmesi hedefleniyor. Burada tesis edilen ormanda 20 bin karaçamın dikimi tamamlandı. Kalan fidanların dikim çalışması ise devam ediyor” denildi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@