Orman Bakanlığı: Ormanların Sağlığı İyi Durumda

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, iklim değişikliklerinin ormanlar üzerindeki etkilerini belirle...

Haberler 29.09.2015, 10:40
Orman Bakanlığı: Ormanların Sağlığı İyi Durumda

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, iklim değişikliklerinin ormanlar üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yaptığı incelemelerde, Türkiye ormanlarının sağlık durumunun iyi ve Avrupa ormanları seviyesinde olduğunu tespit etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iklim değişikliklerinin ormanlar üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yaptığı incelemelerde, Türkiye’de ormanları sağlık durumunun iyi ve Avrupa ormanları seviyesinde olduğu belirtildi. Açıklamada, 1986 yılında uygulamaya başlatılan “Ormanlar Üzerinde Hava Kirliliğinin Etkilerinin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Uluslararası İşbirliği Programı (ICP Forests)”, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ile Avrupa Birliği tarafından yürütüldüğü, programda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 41 ülkenin yer aldığı belirtildi.

-ORMANLAR 50 ALANDA YOĞUN OLARAK İZLENİYOR-

Türkiye’ de 2006 yılında başlatılan orman ekosistemleri izleme çalışmalarının ilk 2 yılında örnek alanların kurulumunun ve eğitimlerinin sağlandığı belirtilen açıklamada, “2008 yılından itibaren ise gözlem alanlarından veriler alınmaya başlandı. Ormanlar Seviye I ve yoğun izleme alanlarını tabir eden Seviye II kategorileriyle izleniyor. Dünyada 41 ülke ormanlarını izliyor ve seviye I alanı olarak tabir edilen alanlardan Türkiye’de 607 adet bulunuyor. Yoğun olarak ormanların izlendiği alanlardan (Seviye II) ise Türkiye’de 52 tane bulunuyor” denildi.

-ORMANLIK ALANLARIMIZIN SAĞLIK DURUMLARI İYİ-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sonuçların Türkiye’de ağaçların bütün türlerinde ibre (iğne) ve geniş yapraklı kayıp durumunun giderek azaldığını gösterdiğini belirterek, “Çok kurak geçen 2008 yılında yüzde 22 olarak gerçekleşen kayıpların, 2014’ te yüzde 18’ e düştüğü görülüyor ve bu durum ülkemizdeki genel ormanlık alanların sağlık durumunun iyi ve Avrupa ormanları ile aynı seviyede olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

-“ORMAN TOPRAKLARININ GENEL DURUMU ORTAYA KONULACAK”-

2015 yılında 659 adet gözlem alanından toprak örneklerinin alındığı bilgisini veren Bakan Eroğlu,  “Bu örnekler ile İzmir’deki Toprak ve Ekoloji Laboratuvarı’nda analiz çalışmalarına başladık. Analiz sonuçlarına göre orman topraklarımızın genel durumu ortaya koyacağız. Ayrıca orman toprak haritasını da hazırlayacağız. Bu konuda olduğu gibi diğer bütün konularda da çalışmalarımız devam ediyor. 2016 yılında raporlama yapacağız” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@