Ordu Valisi: Dere yataklarına ev yapmayın

ORDU Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Perşembe İlçesi’ne bağlı Tarlacık ve Yumrutaş mahallelerinde meydana gelen sel ve heyelanda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, kayıp olan Alim Canbulut ile Remzi Taktak’ın...

Haberler 08.07.2016, 15:32
Ordu Valisi: Dere yataklarına ev yapmayın
ORDU Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Perşembe İlçesi’ne bağlı Tarlacık ve Yumrutaş mahallelerinde meydana gelen sel ve heyelanda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, kayıp olan Alim Canbulut ile Remzi Taktak’ın bulunması için arama kurtarma ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirterek, vatandaşlara dere yataklarına ev yapmamaları konusunda çağrıda bulundu.

Ordu'da arife günü başlayan ve etkili olan sağanak yağışın ardından Perşembe İlçesi'nde bayramın birinci ve ikinci günü yaşanan sel ve heyelandanda 3 kişi hayatını kaybetti. 2 kişi de akıntıya kapılarak kayboldu. Bölgede bugün incelemelerini sürdüren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, heyelan nedeniyle yolların bozulduğunu, köprülerin yıkıldığını, 112 ambulanslarının da bazı bölgelere ulaşmakta güçlük çektiğini söyledi. AFAD ekiplerinin hasar tespit çalışması yaparak, kayıp olan 2 kişinin bulunması için seferber olduğunu da vurgulayan Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi:

“Maalesef Karadeniz’in yapısal özellikleri, dere yatağına zamanında konutlar yapılmış. İnsanlar mahsur kaldı, AFAD, sağlık ve jandarma, belediyenin ekipleri anında hemen koştular. Hayatlarını bile riske ederek yıkıntıların altından, zor durumda kalan ve sele kapılma tehlikesi bulunan vatandaşları kurtardılar. Ancak her şeye rağmen 5 kaybımız var. Bunlardan 3’ü maalesef rahmetli oldu, 2’si halen aranıyor. Yaralılarımız vardı, hastanelerimiz, sağlık ekiplerimiz seferber oldular. Daha büyük facia yaşanmasına mani oldular ancak, tehlike henüz geçmiş değil. Tehlikenin en aza indirilmesi için yoğun çabalarımız var. AFAD başkanımız dün buradaydı. Vatandaşlarımız bir taraftan hayvanlarını, malını kurtarmaya çalışırken bir taraftan da zararların nasıl telafi edilebileceği endişesi taşıyorlar. Fatsa ve Perşembe’de onlarca köprü, yollar tahrip vaziyette. Birçok köye ulaşım sağlanamıyor. Sağlık sorunu olduğunda ambulansın gitmesi bile zor. Ordu, Samsun, Erzurum ve Ankara’dan AFAD ekipleri burada çalışıyor. Bir taraftan hasar tespit çalışmaları, bir taraftan kayıpları arıyor. Vatandaşlara tavsiyem; sel olabilecek yerlerden uzak kalmaları, bundan sonra yapacakları binaları dere yataklarına, heyelan bölgelerine değil de daha bilimsel, daha uygun ve tehlikesiz yerlere yapmalarında fayda var."

YILMAZ: SELDEN 14 KÖPRÜ İLE 16 EV YIKILDI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz ise selde 14 köprü ile 16 evin yıkıldığını, 100’ün üzerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu belirterek, “4 gün üst üste yağmur yağınca toprakta yumuşama oldu. O yumuşama sebebiyle dereler doldu, taştı. Fiziki anlamda hiçbir eksikliğimiz olmadı. Devletten, hükümetten ve yerel yönetimlerden ne talep ettiysek geldi. Ama çalışma yapmaya müsait değil. Selin yaralarını sarmak için ekiplerimiz aralıksız yoğun şekilde çalışıyor” diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@