Oran: Mars'ta Su Bulundu, Türkiye'de Gassallık Hedefi Konuldu!

ANKARA (ANKA) - Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, "Yeni eğitim öğretim...

Haberler 29.09.2015, 11:05
Oran: Mars'ta Su Bulundu, Türkiye'de Gassallık Hedefi Konuldu!

ANKARA (ANKA) - Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, "Yeni eğitim öğretim yılının ilk zili çaldı ve 18 milyon öğrenci ile 900 bin öğretmen ders başı yaptı. Yine bilim ve eğitimin neler başarabileceğini gösterircesine NASA, Mars’ta su bulunduğunu dün tüm dünyaya açıkladı. Bizde ise aynı gün 12. Cumhurbaşkanı, imam hatip lisesi açılışında 2015 Türkiye’sinin öğrencilerine koyduğu hedefi açıkladı: Bir Müslüman ölü yıkamayı da bilmeli!” açıklamasında bulundu.

Oran yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de din adamı kadar meslek lisesi mezunu ve bilim adamına da ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “Bizde ise hiç talep olmadığı halde neredeyse tüm liselerin imam hatip lisesi yapılması için, başında bir gölge bakanın bulunduğu MEB'te seferberlik ilan edildi. Bini aşkın imam hatip ortaokulu, bin 600 imam hatip lisesi açılırken, halen eğitimdeki birçok okul, velileri, öğrencileri ve öğretmenlerinden habersiz biçimde bir gecede imam hatip lisesine dönüştürüldü. 2003’te 450 imam hatip lisesinde 71 bin 100 öğrenci eğitim görürken, yeni açılan ya da dönüştürülen imam hatip lise ve ortaokulları ile birlikte bu sayı 2014-2015’te 933 bine çıktı. Bu yıl ise öğrenci sayısı 1 milyonu aştı. Bu öğrenci sayısındaki patlamanın gerekçesi nedir?” dedi.

Türkiye’nin OECD küresel eğitim raporuna göre 76 ülke içinde 41. sırada bulunduğunu ancak bunu hak etmediğini vurgulayan Oran, küçücük sınıflarda 37'nin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü, OECD ülkelerinin ortalaması ise sadece 17 çocuk olduğunu ifade etti. Oran, çocukların bu yıl kaç sınav sisteminin değişeceğini, kendilerinin hangisine gireceğini bilmediğini, yapboz tahtasına dönmüş belirsiz bir eğitim dönemine girdiğini savunurken, üstelik zorunlu kesintisiz eğitimin bölünerek getirilen 4+4+4 sistemi ile 110 bini aşkın kız çocuğunun örgün öğretimden kopartıldığına da dikkat çekti.

-“AKP DÖNEMİ KLASİKLERİ”-

Oran:

“Türk Eğitim-Sen'in araştırmasına göre Türkiye’de norm kadro ihtiyacı 73 ilde 120 bin 610. Yani bu kadar öğretmen açığımız var, ama atama bekleyen öğretmen sayısı ise 417 bin. Buna göre öğretmen ihtiyacının neredeyse dört katı düzeyinde atama bekleyen öğretmen adayı var. 2015 yılı içinde MEB’e 47 bin kadro kullanabilme yetkisi verilmiş, Cumhurbaşkanı da 7 Haziran seçimlerinin de etkisiyle Ağustos’ta 47 bin atama yapılacağını söylemişti. Ancak ataması yapılan öğretmen sayısı 37 binde kaldı. Hiçbir özlük hakkı olmayan, iş güvencesi bulunmayan, girdiği ders başına ücret alan ücretli öğretmenlerin sayısı da 80 bin dolayında.

Eğitimin içeriğinin dışında ayrıca işin maddi güçlükleri de bulunuyor. Eğitim-İş'in araştırmasına göre, ilkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin sadece başlangıç gideri bin 154 TL. Bu maliyet geçen yıla göre yüzde 34,6 artış gösterdi. Asgari ücretle çalışan bir veli, okula başlayan çocuğu için bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memur ise aylık gelirinin yüzde 70’ini okul masrafı olarak harcamak zorunda. Asgari ücretle geçim savaşı veren aileler bir de çocuklarının okul masraflarını karşılamak, okul binasının boya badanasından tutun da kışın dersliklerin ısıtılmasına kadar sayısız harcama kaleminde mecburi olarak okula maddi destek sağlamak zorunda. Kışın sert geçtiği bölgelerde sabahleyin okula sırtında defteri, kitabı elinde taşıdığı tezekle giden minikleri görmek AKP dönemi klasiklerinden biri haline geldi."

-AKP “GASSALIN ELİNDEKİ MEYYİT” GİBİ YENİ NESİL İSTİYOR-

NASA yeni bir dönemi duyururken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitim yılı açılışında “Bir Müslüman ölü yıkamayı bilmelidir” diyerek kafasındaki eğitim hedefini ifşa ettiğini öne süren Oran, şunları kaydetti:

“Kendisi imam hatiplerin hedefinin sadece imam ve müezzin yetiştirmek olmadığını beyan ediyor ve bu okulların yaygınlaştırılması, neredeyse herkesin salt dini eğitim almasını savunuyor. AKP ‘gassalın elindeki meyyit’ gibi yeni nesil istiyor. Mars’ta su bulunduğu gün Türkiye’de öğrencilere gassallık hedefi konuldu! Eğitimde AKP modeli ile gidebileceğimiz yer ise ancak üçüncü dünya ülkeleri ligidir. Çağdaş medeniyeti, ileri ülkeleri yakalayabilmemiz için; eğitim ulusal olmalıdır. Eğitim karma olmalıdır. Eğitim uygulamalı olmalıdır. Eğitim laik olmalıdır. Eğitimin temeli mutlaka bilim olmalıdır. 

13 yıldır ülkeyi bu hale getirenlerin, Türkiye'yi kurtarması mümkün olan eğitimde bilimsel dönüşüm yapmayacağı ortaya çıkmıştır. Eğitimde ülkenin içine düşürüldüğü sefaletten kurtuluşu CHP sağlayacaktır. Anne babalar ve öğretmenlerimiz morallerini bozmasınlar, güzel ve mutlu bir gelecek bizi bekliyor. 1 Kasım'da yapılacak seçim bilimsel, özgürleştirici, yaratıcı ve parasız eğitimin müjdecisi olacaktır. Çünkü bugünün miniklerinin zihinlerinin özgürleştirilmesi, yaratıcılıklarının artırılması uzun vadede ülkemizi kurtaracak yegane güçtür.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@