Ölü nasıl yıkanır

"İmam hatibe gitmedim ölü yıkayamayacak mıyım" demeyin.

Haberler 30.09.2015, 00:20
Ölü nasıl yıkanır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2015-2016 eğitim öğretim yılı açılışında kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan'ın okudukları Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaptığı konuşma yeni bir tartışmanın fitini ateşledi.

Erdoğan lise öğrencilerinin karşısında yaptığı konuşmasında “Bir Müslüman, imam müezzin aramaması lazım. Kendi ölüsünü kendisi yıkayabilecek bilgiye kabiliyete erişmesi lazım, işin aslı bu. Yoksa ölüleriniz ortada kalır.” dedi.

Peki ölüler nasıl yıkanıyor?

Bu konuyla ilgili bazı imam hatip liselerinde eğitim veriliyor. İslami ritüellere göre ölü yıkanırken uyulması gereken kurallar var. İmam Hatip Lisesi MAÖL (Mesleki Açık Öğretim Lisesi) öğrencileri tarafından hazırlanan videoda, ölünün nasıl yıkanacağı cansız bir manken üzerinde anlatılıyor.

İşte o video:

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN SİTESİNDE

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde de ölünün nasıl ve hangi kurallara uyularak yıkanacağı detaylarıyla anlatıyor.

İşte Diyanet’in sitesindeki ölünün nasıl yıkandığına dair açıklama:

“Sözlükte "yıkama" anlamına gelen gasil, ilmihalde daha çok cenâze yıkanması için kullanılmaktadır. Ölen bir Müslüman'ı yıkamak, kefenlemek, onun için namaz kılıp dua etmek ve kabre gömmek Müslümanlar için farz-ı kifayedir. Cenâzenin bir an önce yıkanması, kefenlenip hazırlanması ve defnedilmesi müstehaptır. Cenâzeyi yıkamak için önce teneşir denilen yüksekçe bir yere, ayakları kıbleye gelecek şekilde sırt üstü yatırılır. Göbeğinden diz altına kadar olan avret yeri bir örtü ile örtülür ve elbisesi tamamen çıkarılır. Ağzına ve burnuna su vermeksizin abdest aldırılır. Sonra üzerine ılık su dökülür. Sonra sabun ile yıkanır. Sonra sol yanına çevrilerek sağ tarafı, daha sonra da sağ tarafına çevrilerek sol tarafı yıkanır. Ölü oturur duruma getirilerek karnına hafifçe bastırılır. Eğer ölüden bir şey çıkarsa yıkanıp giderilir, yeniden yıkanması ve abdest aldırılması gerekmez. Her yıkayış üç defadan az olmamalı, gereksiz yere su israf edilmemelidir. Dağılacak şekilde bozulmuş olan cenâzenin sadece üzerine su dökülmekle yetinilir. Ölüyü kendisine en yakın akrabasının yıkaması iyidir. Ölü yıkandıktan sonra bir bezle kurulanır ve kefenlenir. Başına ve sakalına güzel koku sürülür, secde yerlerine kâfur dökülür. Ölünün âdeta yeni doğmuş gibi yıkanması, bir yönüyle yeniden doğuşu sembolize etmekte; başka bir yönüyle de fanî yolculuğun, yani dünya hayatının kendi üzerinde bıraktığı kir, toz ve bulaşıkları gidermeyi temsil etmektedir. (İ.P.)”

ÖLÜ YIKAMA KURSU

Diyanet İşleri Başkanlığı 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Türkiye’nin il ve ilçelerinde ölü yıkama kursları açtı. Ölü yıkama kurslarının açılmasının gerekçesi ise, afet anlarında cenaze defin işlemleri ve köylerde kadın cenazelerinin yıkanmasında yaşanan sorunlar gösterilmişti.

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@