'Öldürürken savcı yanımda mıydı?' dedi, müebbete mahkum oldu

BURSA’nın Orhangazi İlçesi’nde, geçen ocak ayında çalıştığı fırının sahibinin oğlu İbrahim Yerli’yi bıçaklayıp, pantolonu ile boğarak öldürdükten sonra ailesinden 250 bin lira fidye istediği...

Haberler 13.04.2016, 11:49
'Öldürürken savcı yanımda mıydı?' dedi, müebbete mahkum oldu
BURSA’nın Orhangazi İlçesi’nde, geçen ocak ayında çalıştığı fırının sahibinin oğlu İbrahim Yerli’yi bıçaklayıp, pantolonu ile boğarak öldürdükten sonra ailesinden 250 bin lira fidye istediği öne sürülen Ömer Demir'in yargılanması tamamlandı.

1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından BEGBİS sistemiyle savunma yapan sanık Ömer Demir, "Savcı benim yanımda mıydı. Makaraya bak" diyerek güldü. Demir, cinayetten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum oldu.

Orhangazi İlçesi'nde oturan Özlem ve Yılmaz Yerli çiftinin oğlu olan İbrahim Yerli'den, geçen Ocak ayında evden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadı. Bu sırada İbrahim Yerli'nin ilçede market ve fırın işleten babasına, oğlunun cep telefonundan, "Yılmaz'ı kaçırdık. 250 bin TL fidye hazırla" yazılı mesaj geldi.

Bunun üzerine soruşturmayı genişleten polis Yılmaz Yerli'nin oğlunun kaybolmasından bir gün sonra işten ayrılan Ömer Demir ile eşini gözaltına aldı. Otomobilinde kan izi bulunan Demir, vatandaşların kaybolan genci kısa süre önce gördüklerini söylemesi sonrası serbest bırakılıp takibe alındı. Aranan İbrahim Yerli'nin cesedi olaydan 28 gün sonra Kale Mevkii'nde keçi otlatan çobanlar tarafından çalılar arasında bulundu. Bunun üzerine Ömer Demir ile eşi ikinci kez gözaltına alındı.

TARTIŞINCA BIÇAKLADIM

Demir poliste verdiği ifadesinde, "Olay günü eşim Gemlik'in Kurşunlu Mahallesi'ndeki bir yakınıma misafirliğe gitmişti. Kiraladığımız otomobil ile onu alıp evimize bıraktık. Sonra birlikte Kale Mevkii'ne gidip burada alkol aldık. Sarhoş oldu. Nedenini hatırlamadığım bir sebepten dolayı tartışınca onu bıçakladım. Uçurumdan yuvarlandı. Ölmemişti. Bu sırada bacağından çıkmak üzere olan pantolonu ile kendisini boğdum. Eve gidip cinayeti eşime anlattım. Kendisine, 'Polisler sorarsa,'O gün üçümüz birlikte alkol aldık. Sonra eşim evde kaldı. Dışarı çıkmadı. Kimseyi öldürmedi dersin’ dedim. İbrahim'in cesedini olay yerinde bıraktıktan sonra kendi telefonumu evde bırakıp onun telefonu ile Gölcük'e gidip babasına mesaj attım" dedi. Mahkemeye çıkartılan ve vatandaşlar tarafından linç edilmek istenen Ömer Demir tutuklanırken, eşi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BABAYA MEKTUP GÖNDERDİ

Can güvenliği gerekçesiyle Balıkesir'in Burhaniye İlçesi’ndeki Kapalı Cezaevi'ne nakledilen ve daha önceki duruşmalarda yöneltilen suçlamaları kabul etmeyip, cezaevinden Yılmaz Yerli'ye gönderdiği mektupta, "Senin oğlunu uyuşturucu ticareti yapan iki kişi öldürdü" diyen Ömer Demir'in yargılanması tamamlandı.

Karar aşamasına gelen duruşmaya ölen gencin ailesi ve tarafların avukatları hazır bulundu. Sanık Ömer Demir ise SEGBİS sistemi ile görüntülü olarak katıldı. Duruşmada mütalaasını yapan cumhuriyet savcısı, İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Dairesi tarafından kendisine 'akıl sağlığı yerindedir' raporu verilen Ömer Demir'in, İbrahim Yerli'yi önce bıçaklayıp daha sonra boğarak öldürüp ardından cüzdanı ile cep telefonunu aldığını belirterek, sanığın 'kasten adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Savcı sanığın 'hırsızlık' suçundan da 5 yıl cezası verilmesini talep etti.

Bunun üzerine son sözü sorulan Ömer Demir görüntülü sistemle yaptığı savunmada, "Savcı olay yerinde benimle miydi. Makaraya bak" diyerek kahkaha attıp, "İstediğiniz cezayı verin" dedi.
Sanığın bu sözlerini tutanağa geçiren mahkeme heyeti Ömer Demir'i, kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, hırsızlık suçundan da 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti aynı davada tutuksuz yargılanan eşinin ise beraatine karar verdi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@