Olağanüstü önlemler açıklandı: 'TBMM Beyaz Saray gibi korunacak'

Darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'nin bundan sonra olağanüstü güvenlik önlemleri ile korunacağı açıklandı. Yeni güvenlik önlemlerini anlatanTBMM İdare Amiri Salim Uslu, "Washington'da Ulusal Meclis ve Beyaz Saray nasıl korunuyorsa TBMM de öyle korunacak" dedi.

Haberler 27.07.2016, 17:53
Olağanüstü önlemler açıklandı: 'TBMM Beyaz Saray gibi korunacak'

Sol Haber Portalının buradaki haberine göre

15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) olağanüstü güvenlik önlemleri ile korunacak.

Meclis’in yeni güvenlik önlemlerini TBMM İdare Amiri Salim Uslu açıkladı.

Yeni güvenlik önlemlerine ilk önce kapılardan başlanacak. 15 Temmuz gecesi yaşananları anımsatan Uslu, bombalı saldırıların havadan olduğunu, incelemelere ise kapılardan başladıklarını söyledi.

"YOL KESİCİLER, SİNYAL BOZUCULAR..." 

Uslu şöyle dedi: “İncelemelere kapılardan başladık. Sığınaklarda incelemeler yaptık, gördüğümüz eksiklikleri giderme konusunda çalışma yaptım. Var olan sığınaklar var sığınak olarak kullanılacak noktalar var değişiklikler için mühendisler çalışma yapıyorlar. Kapılarda yine hem anti trafik yerine anti terör amaçlı yol kesiciler koyacağız. 20 metre ötesine mantarlar koyacağız. Geçiş sırasında araçları durduracak çalışmalar yapacağız. Duvarlar çitler kitlesel eylemler içindir, hava saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bu gerçeği biliyoruz, buna karşılık olarak Türkiye'nin sorunudur. Devletin en tepesinde bulunanlar Ankara'nın önemli binaları Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis gelmektedir. Buralarda ya radar sinyal bozucu ya da omuzda taşınan stinger füzeler bazı tedbirler alınması gerekiyor. Bunlar bizim dışımızdaki olaylar, bunun dışında çıkan haberler doğru değildir.”

"BEYAZ SARAY NASIL KORUNUYORSA..."

Yeni güvenlik önlemleri ile ilgili uzmanların çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Salim Uslu, “Nasıl korunacağımız kısmında değerlendirilecek uzmanlık isteyen konulardır. Washington'da Ulusal Meclis ya da Beyaz Saray nasıl korunuyorsa öyle korunacak” diye konuştu.

Uslu şöyle devam etti: “Meclis’te 21 tane oda var sığınak olarak. İhtiyaç olmadığı için kullanımı farklılaşmış. Bütün Ankara'yı hava saldırısına karşı korumak için sistem geliştirilmesi lazım. Böyle bir ihtiyaç var bu gözüküyor. Bir ya da en az iki tane toplantı salonu olması gerekiyor sığınakta. Bu saldırılar hep hava sahası olmayabilir kimyasal da olabilir buna karşı da önlem almak gerekir. Bazı uzmanlık gerektiren konularda uzman davet edilebilir uzman çalışması yapılabilir, radar sinyal bozucu koyacaksanız Meclis'in olacaksa o konuda ihtisası olan uzmana ihtiyaç vardır o alınır ya da çağrılır. O günkü ihtiyaçlarımızı belirledik, normalleşme çabasını da sürdürüyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@