Olacak Şey Değil Ysk Başkanı Güven'den Şok Uyarı

ANKARA(ANKA) – Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin kura çekiminde, seçimlerin şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde yapıldığını belirter

Haberler 03.04.2015, 14:03
Olacak Şey Değil Ysk Başkanı Güven'den Şok Uyarı

ANKARA(ANKA) – Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin kura çekiminde, seçimlerin şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde yapıldığını belirterek, “Seçimler siyasi partiler eliyle şeffaf olarak yapılmaktadır. Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalı, partili üyeleri eğitip göndermelidir” dedi.

7 Haziran'daki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kura ile belli oldu. Oy pusulasında AKP, 23. sırada, CHP, 22. sırada, MHP 18. sırada, HDP ise 19. sırada yer aldı.

7 Haziran'daki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kura ile belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun konferans salonunda gerçekleştirilen kura çekiminde siyasi parti temsilcileri hazır bulundu. Kura çekiminde konuşan YSK Başkanı Sadi Güven, sözlerine Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleştirilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesine neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek başladı.

Siirt'in Tillo ilçesi Belediye Başkanı ile Belediye Meclisi Üyeleri istifa ettiklerinden Osmaniye'nin Tüysüz Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığınca tüzel kişiliğinin devam ettiğinin ilgili birimlere duyurulması nedeniyle söz konusu yerlerde seçim yapılmasına karar verildiğini ifade eden Güven, demokrasinin halkın kendi kendini yönetmesi olduğunu, halkın yönetim yetkisini doğrudan kullanması fiilen mümkün olmadığı için bu yetkisini temsilciler eliyle kullandığını kaydetti. Temsili demokrasilerde halkın temsilcilerini dürüst ve serbest seçimle belirlemesi gerektiğine dikkat çeken Güven, seçimlerin özgür, çoğulcu bir ortamda genellik, eşiklik ve gizlilik ilkelerine uygun, denetlenebilir olması gerektiğini ifade etti.

-"SEÇİMLER ŞEFFAF VE DENETLENEBİLİR BİR ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR"-

Seçimlerin olduğu her yerde seçimi yönetmek için bir organ gerektiğini anlatan Güven, Anayasa’ya göre, seçimlerin başlamasından bitimine kadar düzen içinde yönetimi, dürüstlüğü ile ilgili bütün işleri yapma ve yaptırma, bu süreçle ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevinin YSK’ya verildiğini anlattı.

YSK’nın 6 Yargıtay, 5 Danıştay olmak üzere 11 Yüksek Mahkeme üyesinden oluştuğunu anımsatan Güven, YSK’nın seçimi yönetme görevinin yanında yargı görevinin de bulunduğunu, seçim yargısı konusunda Yüksek Mahkeme görevini üstlenen YSK kararlarının kesin olduğu kesin olduğunu ve bu yargısal kararları aleyhine hiçbir mercice başvurulamayacağını hatırlattı. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un 17. maddesi gereğince Kurulda son milletvekili genel seçimlerinde en çok oy alan siyasi parti temsilcileri ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin de görev aldığını anlatan Güven, siyasi partilere yönelik siyasi partiler portalı yaptıklarını, seçime yönelik iş ve işlemleri bu portal üzerinden yapıldığını kaydetti. Güven, “Seçimler şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde yapılmaktadır. AGİT Cumhurbaşkanı seçimi sonrası yayınladığı raporunda, mevzuata ilişkin tenkitlerde bulunmakla, seçmen kütüklerinin güvenilir olduğu ve seçimin profesyonelce yönetildiğini bildirmiştir. Kaldı ki seçimlerde yarışan da, seçimleri yapan da siyasi partiler ve bağımsızlardır” dedi.

-"SİYASİ PARTİLER SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALI"-

Sandığı ilçe seçim kurulundan alan, oy zarflarını, pusulalarını sayan, oy kullandırırken kimlik kontrolü yapan, sandığı kapatan, kullanılmayan oyları paketleyip, bağlayıp, mühürleyen, kullanılan oyların hangilerinin geçerli olduğuna karar veren, sonucu tutanağı bağlayan, ilan edilen tutanağın bir suretini sandığın bulunduğu yere asan ve ilçeye getirip teslim edenlerin, siyasi parti temsilcileri olduğunu anlatan Güven, şunları kaydetti:

“Sandık kurulunun yaptığı bu işi, 31 siyasi parti temsilcisi de müşahit olarak gözlemlemektedir. Sandık görevlileri ile müşahitler sandık sonuç tutanağından birer suret alacaktır. 7 kişiden oluşan ilçe seçim kurulunun 4 üyesi de, yine o ilçede en çok oy alan siyasi parti temsilcileridir. Onların kontrolünde oylar birleştirilecek ve birer örneği siyasi partilere verilecektir. İlçelerde kaydedilen sandık tutanakları Yüksek Seçim Kurulu’na geldiği anda siyasi partilere elektronik ortamda gönderilecektir. Bu seçimde, sandık sonuç tutanaklarının yanı sıra sayım ve döküm cetvelleri ve ilçe ve il birleştirme tutanakları da taranacak, siyasi partiler sandık sonuçlarını görürken, sandık sonuç tutanaklarını ve sayım ve döküm cetvelleri ile birleştirme tutanaklarını da görecek ve birleştirmede hata olup olmadığını, kontrol imkanı bulacaktır. Seçimler siyasi partiler eliyle şeffaf olarak yapılmaktadır. Siyasi partiler sandıklara sahip çıkmalı, partili üyeleri eğitip göndermelidir.”

-MÜKERRER SEÇMEN KAYDI DA MÜMKÜN DEĞİLDİR-

Bugün itibariyle, yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında 2 milyon 867 bin 658 seçmenin bulunduğunu belirten Güven, yurt içinde tahmini sandık sayısının ise 172 bin 687 olduğunu açıkladı.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminden sonra 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine kadar 18 yaşını dolduran yurt içinde1 milyon 47 bin 192, yurt dışında ise 56 bin 66 yeni seçmenin oy kullanacağını belirten Güven, “Yurt dışında 54 ülke ve 112 temsilcilikte sandık kurulacaktır. Temsilciliklerden 38 temsilcilikte bir gün, 20 temsilcilikte iki gün, 12 temsilcilikte üç gün, 2 temsilcilikte dört gün, 1 temsilcilikte on gün, 7 temsilcilikte onaltı gün, 32 temsilcilikte 24 gün süreyle oylama yapılacaktır. Her seçim döneminde seçmen kütükleri seçime katılma hakkına sahip olan siyasi partilere verilmektedir. Bu güne kadar siyasi partilerden veya başka şekilde mükerrer seçmen olduğuna dair hiçbir somut itiraz gelmemiştir. Mükerrer seçmen kaydı da mümkün değildir” diye konuştu.

-YURT DIŞINDA TEMSİLCİLİKLERDE YAPILAN SEÇİMLERDE RANDEVU SİSTEMİ KALDIRILDI-

Bu yıl ilk kez seçmen kütüklerinin MERNİS'ten ayrılarak, nüfus müdürlüklerine tayin, pasaport yurt dışına çıkış ve benzeri gibi zorunlu nedenlerle yerleşim yeri veya diğer adres değişikliği için başvuran vatandaşların adres değişikliği taleplerinin karşılanması önündeki problemlerin ortadan kaldırıldığını ifade eden YSK Başkanı, yurt dışında temsilciliklerde yapılan seçimlerde randevu sisteminin kaldırıldığını, seçmenlerin kayıtlı olduğu temsilcilikte açıklanan günlerde oylarını istedikleri sandıkta kullanabileceklerini belirtti.  Yurt dışında birden fazla günde oy kullanılacak temsilciliklerde,   vatandaşların oylarını kullanmalarını son güne bırakmamaları uyarısında bulunan Güven, yığılmaların yaşanmaması açısından bu durumun büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. İhtiyari hacir altına alınanlar ile denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme veya infaza başlanmama nedeniyle cezaevinde bulunmayanlara da İnsan Hakları Sözleşmesinin Ek Protokolü ve Anayasa göz önüne alınıp, oy kullanma hakkı getirildiğini anımsatan Güven, vatandaşların seçime yönelik tüm bilgileri YSK’nın www.ysk.gov.tr adresinden öğrenebileceklerini belirtti.

-TİLLO VE TÜYSÜZ KURA ÇEKİMİ

YSK’daki kura çekiminde ilk olarak Siirt'in Tillo ilçesi ile Osmaniye'nin Tüysüz beldesinde belediye başkanlığı için 7 Haziran'da yapılacak yenileme seçimleri için de oy pusulasındaki partilerin yerleri belirlendi. Bu iki yerde yenileme seçiminde siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri ise şöyle:

1-Milliyetçi Hareket Partisi

2-Anadolu Partisi

3- İlk Parti

4-Doğruyol Partisi

5-Vatan Partisi

6- Millet ve Adalet Partisi

7-Demokratik Gelişim Partisi

8-Komünist Parti

9-Halkların Demokratik Partisi

10-Muhafazakar Yükseliş Partisi

11-Demokratis Sol Parti

12-Hür Dava Partisi

13- Halkın Yükselişi Partisi

14-Adalet ve Kalkınma Partisi

15-Özgürlük ve Dayanışma Partisi

16-Merkez Parti

17- Millet Partisi

18- Hak ve Özgürlükler Partisi

19- Saadet Partisi

20- Büyük Birlik Partisi

21- Türkiye Komünist Partisi

22- Liberal Demokrat Parti

23- Hak ve Adalet Partisi

24- Demokrat Parti

25- Yurt Partisi

26- Cumhuriyet Partisi (ANKA/SON)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@