Okulu Yakanlar, Çocukların Geleceğini Yakıyor

MERSİN'in Tarsus İlçe Belediye Başkanı MHP'li Şevket Can, terör örgütü PKK yandaşlarının okul yakmasına tepki göstererek, "Bu eylemleri yapanları lanetliyor ve kınıyorum.

Haberler 24.12.2015, 13:09
Okulu Yakanlar, Çocukların Geleceğini Yakıyor

(Mersin), (DHA) - MERSİN'in Tarsus İlçe Belediye Başkanı MHP'li Şevket Can, terör örgütü PKK yandaşlarının okul yakmasına tepki göstererek, "Bu eylemleri yapanları lanetliyor ve kınıyorum. Bu şekilde yaparak o mahallelerdeki çocuklarımızın geleceklerine zarar veriyorlar. Onların eğitim ve öğretimlerine engel oluyorlar. Okul yakanlar gelecek yakanlardır" dedi.

Geçen salı günü düzenlenen izinsiz gösterilerde kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu gösterilerde hayatını kaybeden 13 yaşındaki Davut Özer'in cenazesi, dün düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Ardından, bir grup terör örgütü PKK yandaşı Fahrettinpaşa Mahallesi'ndeki Fahrettin Paşa Ortaokulu'nu ateşe verdi. Okul, Toplumsal Olayla Müdahale Aracı (TOMA) ve itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, kullanılamaz hale geldi.

ANAOKULUNA SALDIRDILAR

Yangın nedeniyle okul tatil edilirken, terör örgütü yandaşları gece de Şahin Mahallesi'ndeki Emine Boro Ortaokulu'nun bahçesindeki anaokuluna molotof kokteyli attı. Yangına ilk müdahaleyi TOMA yaparken, olay yerine itfaiye ekipleri geldi. PKK yandaşları, attıkları molotof kokteyli nedeniyle çevreye yayılan alevleri söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine engel olmak isterken, çevik kuvvet ekibi müdahale etti.

GAZ FİŞEĞİ KAPSÜLÜYLE YARALANDILAR

Bu sırada kalabalık grubu dağıtmak için polis gaz fişeği sıktı. Fişeğin kapsülü alevlere müdahale eden itfaiye erlerinden birinin kalçasına, ardından diğer itfaiye erinin kafasına isabet etti. Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırılan itfaiye erleri ayakta yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Olayın ilk başta basına 4 itfaiye erinin açılan ateş sonucu yaralandığı şeklinde yansıması üzerine hastaneye gelen Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Salim Çakan, olayın bir yanlış anlamadan ibaret olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımızın göstericilere müdahale esnasında sıktığı biber gazının fırlayan kapsülü itfaiyeci arkadaşımızın kalçasına sert bir şekilde çarpması nedeni ile vurulduklarını sanmış" dedi.

Molotoflu saldırı sonucu okulun tabelasında ve duvarında is izi meydana gelirken bazı camları da kırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DAHA ÖNCE DE ÇOCUK PARKI YAKTILAR

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da bir açıklama yaparak okulların yakılmasına tepki gösterdi. Gösteri yapanların, okul yakanların bir avuç huzur bozucu olduğunu belirten Can, şunları söyledi:

"Bazı mahallelerimizde okulumuz bu vicdansızlar tarafından yakılmış ve kullanılmaz hale getirilmiştir. Aynı huzur bozucular daha öncede başka bir mahallemizdeki çocuk parkını yakmışlardı. Bu eylemleri yapanları lanetliyor ve kınıyorum. Bu şekilde yaparak o mahallelerdeki çocuklarımızın geleceklerine zarar veriyorlar. Onların eğitim ve öğretimlerine engel oluyorlar. Okul yakanlar gelecek yakanlardır. Bu günler geride kaldığında o çocukların yüzlerine bakamayacaklardır. Biz yine hizmetlerimizle tüm mahallelerimize kesintisiz hizmete devam ettik edeceğiz. Amacımız huzurlu ve güvenli bir Tarsus, kimse vatandaşlarımızla aramıza sınırlar koymaya kalkmasın. Biz hizmetlerimizde din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmayız."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@