Okul Zili Ders İçin Çalıyor

ANKARA (ANKA) - 2015-2016 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Ders zilinin çalmasıyla yaklaşık 18 mi...

Haberler 27.09.2015, 09:25
Okul Zili Ders İçin Çalıyor

ANKARA (ANKA) - 2015-2016 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor. Ders zilinin çalmasıyla yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen ders başı yapacak. Okulların açılmasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde artacak trafik yoğunluğuna karşın tedbirler alındı.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları okulun ilk haftasında eğitim öğretimle beraber yapılacak.

Okulların açılmasının ardından bakanlık tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarına başvurular da devam edecek.

MEB’in çalışma takvimine göre, birinci dönem 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak. İkinci dönem, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.

Okulların açılmasıyla trafik yoğunluğu da artacak. Yetkililer, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi trafik yoğunluğunun yaşanacağı kentlerde yaşayan vatandaşların, toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi.

Trafik yoğunluğunun en çok yaşanacağı il ise İstanbul olacak. İstanbul’da toplu ulaşımda ek seferler konuldu.

-İSTANBUL'DA PAZARTESİ ÖNLEMLERİ-

İstanbul’da okulların açıldığı gün toplu ulaşım araçları 06.00 -14.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek. Yol-kazı çalışması yapılmayacak. Kazalar için trafikte çok sayıda çekici hazır bulundurulacak. Trafiğe çıkacak 19 bin 536 okul servisi İSPARK otoparklarından Pazartesi günü saat 14.00’e kadar ücretsiz yararlanacak. Metro, Tramvay, Metrobüs, Otobüs ek seferleri sayesinde 745 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 500 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak.

-POLİS, JANDARMA VE ZABITA GÖREV BAŞINDA-

Trafik akışını sağlamak için bin 170 polis görev yapacak. İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yaklaşık bin personelle (emniyet, trafik, asayiş) görev başında olacak. 

İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda bin zabıta memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak.  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@