Öğretmen uyarı cezasını iptal ettirdi.

Anayasa Mahkemesi, sendikanın göreve gelmeme çağrısına katıldığı için uyarı cezası verilen öğretmenin haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, T

Öğretmen uyarı cezasını iptal ettirdi.

Anayasa Mahkemesi, sendikanın göreve gelmeme çağrısına katıldığı için uyarı cezası verilen öğretmenin haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Tarsus'ta görev yapan Eğitim Sen üyesi bir öğretmen, sendikanın uyarı grevi kararıyla işe gelmedi.

Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eyleme katılan tüm sendika üyeleri hakkında yürüttüğü idari soruşturma sonucunda öğretmene uyarı cezası verdi. Öğretmen, bu karara yaptığı itirazın reddedilmesi üzerine Mersin 1. İdare Mahkemesinde dava açtı. Bu başvurunun da Adana Bölge İdare Mahkemesince reddedilmesi üzerine öğretmen Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme, öğretmenin sendika hakkına yapılan müdahale nedeniyle Anayasa'nın sendika kurma hakkını düzenleyen 51. maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

Kararda, sendika hakkının, Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklerin sınırlama rejimine tabi olduğu belirtildi.

Anayasa'nın 51. maddesinde, sendika hakkına yönelik sınırlama sebeplerine yer verildiği anlatılan kararda, bu özgürlüklere yönelik sınırlamaların da Anayasa'nın 13. maddesindeki ölçütler kapsamında bir sınırının olması gerektiği vurgulandı.

Kararda, "Yapılan sınırlama, hak ve özgürlüğün özüne dokunarak, kullanılmasını durduruyor veya aşırı derecede güçleştiriyorsa, etkisiz hale getiriyorsa veya ölçülülük ilkesine aykırı olarak sınırlama aracı ile amacı arasındaki denge bozuluyorsa demokratik toplum düzenine aykırı olacaktır" ifadesine yer verildi.

Başvurucunun devlet okulunda öğretmenlik yaptığı gözönüne alındığında devlet memurlarının bu haktan bütünüyle mahrum bırakılamayacakları, bununla birlikte demokratik toplumda gerekliliği tartışılmaz olan durumlarda ordu, emniyet veya başka bazı sektörlerde sendikal faaliyetlere sınırlamalar getirilmesinin mümkün olduğu anlatılan kararda, şunlar kaydedildi:

"Tüm bunlara karşın verilen ceza hafif olsa da başvurucu gibi sendikaya üye kişileri, çıkarlarını savunmak amacıyla yapılan meşru sendikal faaliyetlere veya eylem günlerine katılmaktan gazgeçirecek bir niteliğe sahiptir. Açıklanan nedenlerle her ne kadar hafif bir ceza olsa da şikayet edilen uyarma cezasının, 'zorlayıcı bir tolumsal ihtiyaçtan' kaynaklanmaması nedeniyle 'demokratik toplumda gerekli olmadığı' sonucuna varılmıştır. Bu sebeple başvurucunun Anayasa'nın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir."

Bu arada, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapmak üzere dosyanın mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

Başvurucunun tazminat talebi ise reddedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.