Öğrencilerin KYK borçları silindi mi?

AK Parti iktidarı KYK borçlarının silineceğini duyurmuştu. Peki, gerçekten Öğrencilerin KYK borçları silindi mi?

Öğrencilerin KYK borçları silindi mi?

Milyonlarca öğrencinin maalesef KYK borcu var ve geciken KYK borçlarına yüksek oranlarda faiz işletiliyor. 2 bin TL KYK borcu birkaç yıl sonra işlenen faizlerle 50 bin TL’yi geçebiliyor. Bu konuda AK Parti tüm KYK borcu faizlerinin silineceğini vaat ederken muhalefet tüm KYK borçlarının anaparasının dahi silinmesini talep etmişti. Peki, tüm yapılan açıklamalar sonrasında öğrencilerin KYK borçları silindi mi?

Bu konu bugün TBMM’nin gündemine getirildi ve KYK borçlarının silinip silinmediğine ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm şu bilgilendirmelerde bulundu;

''Dediniz ki: “Öğrencilerin KYK borçlarının faizlerini sileceğiz.” Gerçek böyle olmadı, yüzlerce öğrencinin, binlerce öğrencinin borçları silinmedi, üstüne üstlük faizler işlemeye devam etti. Verdiğiniz sözde bile durmuyorsunuz. Bu sözleri seçim yatırımı olarak verdiniz ama bunları bile hayata geçirmekten geri duruyorsunuz maalesef yine öğrencilere zulmetmeye devam ediyorsunuz.

KYK borçları tümüyle silinmeli, öğrencilere artık kredinin de karşılıksız olarak verilmesi, barınma hakkının da karşılıksız olarak sağlanması gerekiyor diye bir kez daha ifade etmek istiyorum.'' dedi. Bu teklif meclis oylamasına sunuldu ve KYK borçlarının silinmesi için verilen teklif, AKP ve MHP'nin oy çokluğu ile reddedildi. 

SONRAKİ HABER