Ödtü'ye 300 Bin Ağaç Dikilmesi Hedefleniyor

ANKARA(ANKA)-İç Anadolu bozkırında 1961 yılından beri sürdürülen ağaçlandırma proje...

Haberler 13.11.2015, 15:45
Ödtü'ye 300 Bin Ağaç Dikilmesi Hedefleniyor

ANKARA(ANKA)-İç Anadolu bozkırında 1961 yılından beri sürdürülen ağaçlandırma projeleri ile neredeyse yoktan var edilen “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi amacıyla ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliği ile başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyasında sona yaklaşılıyor. ODTÜ’lüler ve doğaseverlerin destekleri ile bugüne kadar 270 bine yakın fidanın dikildiği kampanya kapsamında hedeflenen 300 bin ağaca ulaşmak için son tarih 8 Aralık.

ODTÜ ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğinde, “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” sloganıyla faaliyete geçirilen kampanya ile ODTÜ arazisinde ve Ankara’da orman varlığının artırılması, etrafında yeşil kuşaklar oluşturulması, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir ülke bırakılması hedefleniyor.

-HEDEF BAĞIŞLARLA 300 BİN AĞAÇ-

ODTÜ Geliştirme Vakfı  tarafından yapılan açıklamaya göre, 300 bin ağaç dikilmesi hedeflenen kampanya süresince, bugüne kadar toplam 270 bine yakın fidan dikilirken, bunun yaklaşık 150 bin adedi 2014 yılında toprakla buluştu. Kampanya kapsamında 2015 yılında belirlenmiş arazilerde iş makineleri yardımıyla yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda teras açılırken, 2 bin 560 dekarlık orman alanı rehabilite edilerek verimli hale getirildi ve bin dekar alan ağaçlandırılarak orman varlığı artırıldı. Devam eden kampanya sonuna kadar yapılacak bağışlarla 300 bin ağacın tamamlanması hedefleniyor.

-“140’TAN FAZLA KUŞ TÜRÜ İLE ÇOK SAYIDAKİ MEMELİ VE SÜRÜNGENE YAŞAM KOŞULLARI DA SUNULACAK’’-

Ankara Valiliği’nin izniyle başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyası kapsamında Türkiye genelinde toplanacak nakdi yardımlar kullanılarak yapılacak ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması ile “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi çalışmalarına devam ediliyor. Bu sayede Orta Anadolu'da yok olmaya yüz tutmuş bitki türleri için doğal bir çevre yaratılırken, bu doğal çevrede kurt, tilki, keklik, tavşan, yılan, kaplumbağa gibi türlerin yanı sıra, 140’tan fazla kuş türü ile çok sayıdaki memeli ve sürüngene yaşam koşulları da sunulacak.

2014 yılının Mart ayında başlayan ve tüm doğa dostlarının desteği ile bugüne kadar 270 bine yakın ağacın dikildiği kampanya 8 Aralık’da sona erecek. 300 bin ağaç hedefine ulaşılması için halen desteğe ihtiyacın bulunduğu kampanya ile Türkiye'nin ve dünyanın kent bölgesinde insan eliyle yaratılmış en geniş orman ekosistemlerinden “ODTÜ Ormanı”na yeni ağaçlar kazandırılacak.

Açıklamaya göre, “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyasıyla “ODTÜ Ormanı”na destek vermek isteyenler, www.biragacsizdenbirormanbizden.org.tr adresinden detaylı bilgi alabilecekleri gibi, site üzerinden bağış yapabiliyor. Kampanyaya destek vermek isteyenler ayrıca havale yoluyla ve 6056'ya ORMAN yazıp SMS göndererek de yardımda bulunabilecek.(ANKA)

(TB/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@