Obama Suriye'ye Asker Göndermeyeceklerini Ve Güvenli Bölgenin Verimli Olmayacağını Söyledi

ANTALYA(ANKA) - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Suriye’ye asker göndermeyecek...

Haberler 16.11.2015, 19:15
Obama Suriye'ye Asker Göndermeyeceklerini Ve Güvenli Bölgenin Verimli Olmayacağını Söyledi

ANTALYA(ANKA) - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Suriye’ye asker göndermeyeceklerini, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgeye sıcak bakmadığını ve IŞİD’e hava saldırılarıyla baskı yapılacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, G20 Liderler zirvesinin ardıdan Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Suriye’ye asker göndermesi, Suriye’de güvenli bölge oluşturulması ve IŞİD’e karşı belirlenen strateji konularında açıklamalarda bulundu. G20 görüşmelerinde Paris’teki terör saldırılarına da değindiklerini belirten Obama, şunları söyledi:

“Soruşturma ve faillerin bulunması konusunda Fransız ortaklarımızla birlikte yakın bir şekilde çalışıyoruz. Fransa terörle mücadele konusunda önemli bir ortak. Bugün yeni bir anlaşmayı ilan ediyoruz. Fransa’ya istihbarat ve operasyonel askeri bilgi paylaşımı sürecini daha etkin hale getiriyoruz. Bu anlaşma personel tehditlerinin ve bilgilerinin daha fazla paylaşılması konusunu da hızlandıracak. Bu tür saldırıların bir daha yaşanmaması ve vatandaşlarımızı korumak için yapılabilecek her şeyi yapmalıyız. Paris yalnız değildir. IŞİD tarafından yapılan bu tür hain saldırıları başka yerlerde de gördük. Geçen hafta Beyrut’ta, geçen ay Ankara’da ve rutin olarak Irak’ta da görüyoruz. G20 ülkeleri olarak çok net bir mesaj gönderdik. Bu tehdide karşı birlikte duruyoruz. IŞİD kötülüğün yüzüdür ve bizim hedefimiz bu zalim terör örgütünü zayıflatmak ve sonunda yok etmektir.”

-“ESAD’IN SURİYE’NİN GELECEĞİNDE ROLÜ YOK”-

Mülteciler konusunda Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ün şu anda inanılmaz bir yük kaldırdığını ifade eden Obama, ülkelerin bunu tek başlarına yapmalarının beklenemeyeceğini söyledi.

Esad’ın Suriye’nin geleceğinde kesinlikle bir rolü olmadığını belirten Obama, bütün tarafların temsilcilerinin bir süreç üzerinde anlaşmış olmasının umut verici olduğunu bildirdi.

IŞİD’e hava saldırılarıyla baskı yapmayı hedefleyen bir askeri stratejilerinin olduğunu belirten Obama, Suriye güçlerine destek verdiklerini, IŞİD’in kaynak hatlarının kesilmesi konusunda, IŞİD’in finansmanının kesilmesi konusunda, satmaya çalıştıkları petrolü kesme konusunda çalıştıklarını ifade etti.

-“TAKİP EDİLMESİ GEREKEN STRATEJİ IŞİD ÜZERİNDE BİR BASKI KURMAK”-

Obama, büyük sayıda Amerikan askerlerinin sahaya inmesi konusunda görüşler olduğunu söyledi ve bu görüşün yanlış olduğunu şu sözlerle açıkladı:

“Amerika dünyadaki en büyük askeri güce sahiptir ve ben onlarla yıllardır görüşüyorum. Sadece benim fikrim değil bu, bana en yakın hem askeri hem sivil danışmanlarım bana bunu bir yanlış olacağını söylüyorlar. Askerimiz Musul’a veya Rakka’ya veya Ramadi’ye giremeyeceğinden değil, geçici olarak IŞİD’i temizleyemeyeceğinden değil ama daha önce gördüğümüz durumun tekrarlandığını göreceğiz. Eğer yerel halklar yoksa yerel bir hükümet yoksa radikalliğe karşı gelen bir yerel halk yoksa o zaman bu tür tehditler tekrar ortaya çıkıyor. Diyelim ki 50 bin askeri Suriye’ye gönderdik. Yemen’de bir terör saldırısı olduğunda ne yapacağız? Oraya da mı asker göndereceğiz. Ya da Kuzey Afrika’da başka bir terör örgütü saldırı yaptığı zaman oraya da mı asker göndereceğiz.

Sürdürülebilecek bir strateji olması gerekiyor. Bizim şu andaki stratejimiz IŞİD’in sahadaki kapasitesini kısıtlamaya çalışmak, altyapılarını engellemek, Suriyeli Iraklı ve Kürt güçlerini desteklemek. Sınırların güvenliğe alınması ve IŞİD üzerinde bir baskı kurulması. Takip edilmesi gereken strateji budur.”

Şu an hem Irak’ta hem Suriye’de ABD’nin varlığının bulunduğunun altını çizen Amerikan Başkanı, 65 ülkeyi de IŞİD’e karşı savaşmak üzere ikna ettiklerini söyledi. Paris’teki saldırı öncesinde kendilerine herhangi bir bilgi gelip gelmediğinin sorulması üzerine Obama, saldırıyla ilgili spesifik bir bilgi gelmediğini söyledi.

-“BAŞKALARININ PLANLADIĞI POLİTİK OYUNLARA ASKERLERİMİZİ FEDA ETMEM”-

Obama, Suriye’de oluşturulması düşünülen güvenli bölge ile ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı:

“Bunu gözden geçirdikten sonra, farklı plan alternatiflerini değerlendirdikten sonra bunun verimli olmayacağına karar veriyoruz. Çünkü IŞİD’in uçakları yok. Dolayısıyla bizim gerçek bir güvenli bölge bizim sahada asker bulundurmamızı gerektirecek. Bu güvenli bölgeye kim girecek, kim çıkacak, bu daha fazla terör saldırıları için bir mıknatıs mı olacak veya kaç personel gerekecek, ne zaman bitecek? Söylemeye çalıştığım şey, benim tek istediğim acıyı bitirmek ve Amerikan vatandaşlarını güvende tutmak. Eğer bunu yapmanın bir yolu varsa yapacağız. Bu konuda bir çekince göstermiyorum.”

Amerikan Başkanı yapmaya çalıştığı şeyin siyasi kazanç sağlayacak bir hareketi yapmak, Amerika’yı daha güçlü gösterecek bir şey veya kendisini daha sert gösterecek bir şey olduğunu kaydetti. Obama, “Aslında başkalarının planladığı politik oyunları kendi askerlerimizi feda etme uğruna gerçekleştiremem” dedi. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@