O Ülkede Parlamentoda Kadınlar Daha Fazla: Wef 2015 Cinsiyet Uçurumu Raporu Açıklandı, Türkiye Uçurumu Kapatıyor

-Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda yükselme kaydetti.

Haberler 19.11.2015, 12:10
O Ülkede Parlamentoda Kadınlar Daha Fazla: Wef 2015 Cinsiyet Uçurumu Raporu Açıklandı, Türkiye Uçurumu Kapatıyor

ANKARA(ANKA) – Orhan AYSEZEN - Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda yükselme kaydetti. Türkiye kadın erkek eşitliği skorunu geçen yıl sahip olduğu 0.618’den bu yıl 0.624’e yükseltti, yani uçurumu azalttı.

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF)’nun “Global Gender Gap Report 2015” raporu bu yıl 10’uncu yıl edisyonunu yayınladı.

Buna göre Türkiye geçen yıl yayınlanan endeksi oluşturan dört ana dalın ikisinde yükseliş kaydetti, ikisinde ise aynı yerde kaldı. Türkiye genel cinsiyet eşitliği skorunda yükseliş gösterirken verileri elde edilip endekse dâhil edilen ülke sayısının 142’den 145’e yükselmesi dolayısıyla genel sıralamada 125’incilikten 130’unculuğa indi. Türkiye’nin geçen yılki genel skoru 0.618 iken bu yıl 0.624’e yükseldi.

-EKONOMİK KATILIM VE FIRSAT EŞİTLİĞİNDE KADIN ERKEK UÇURUMU KAPANIYOR-

Rapora göre geçen yıl “Ekonomik Katılım ve Fırsat Eşitliği” ana kategorisinde 132’nci olan Türkiye bu yıl 131’inciliğe yükseldi.

“Eğitime Katılım” ana kategorisinde 105’inciliğini koruyan Türkiye, “Sağlık-Hayatta Kalma” ana kategorisinde birçok ülke ile birlikte birinci sırada bulunuyor.

Türkiye “Kadınların Siyasi Gücü” ana kategorisinde geçen yıl 113’üncü sırada bulunurken sekiz sıra katederek 105’inciliğe yükseldi. Raporda şöyle denildi:

“Türkiye genel skorunda 2010 yılından bu yana düzgün bir iyileşme deneyimi yaşadı. 2006 ile karşılaştırıldığında ülke, Eğitim ve Sağlık alt endekslerinde bölgesinin en zirvede tırmanan üç ülkesi arasında bulunuyor. 10 yıl boyunca Ekonomik Katılım ve Fırsat alt endeksindeki skorunun evrimi, 2010’daki en düşük puanla bir U biçimi alıyor. Yine Türkiye, Ekonomik Katılım ve Fırsat alt endeksinde bölgesinin en düşük performans gösteren ülkesi. Bir günde ücret ödenmeden çalışılan ortalama dakika sayısı konusunda veri edilen 29 ülke arasında Türkiye kadın ve erkekler arasında en büyük üçüncü farklılığın yaşandığı ülke. İlk iki sırada Meksika ve Hindistan bulunuyor.”

Türkiye’nin kadın-erkek uçurumu skoru 2006 yılında 0.585 iken, 2015 yılında 0.624’e yükseldi, yani 0.039’luk bir iyileşme sağladı.

-1= EŞİTLİK, 0=UÇURUM-

Türkiye’nin geçen yılki kadın erkek eşitliği skoru 0.618 idi. Bu yıl ise skoru 0.624’e yükseldi, yani uçurum biraz daha kapandı. WEF endekslerinde “1” eşit, “0” ise eşitsiz kabul ediliyor.

-BÜTÜN SAHALARDA KAPANIYOR-

Türkiye, toplumda kadın-erkek uçurumunun kapatılması yönündeki çabaları sonucu 2006’da “ekonomide” 0.024, “eğitimde” 0.072, “sağlıkta” 0.010, “siyasette” 0.051’lik iyileşmeler sağladı.

-PARLAMENTO VE KABİNEDE KADINLARIN DURUMU-

Türkiye kadınların parlamentoda temsili açısından 142 ülke arasında 86’ncı. Türkiye’de parlamentonun yüzde 82’si erkeklerden, yüzde 18’i kadınlardan oluşuyor. Ruanda ve Bolivya’da kadınların “parlamentodaki” sayıları erkeklerden fazla. Birinci Ruanda’da parlamentonun yüzde 64’ü, Bolivya’da yüzde 53’ü kadınlardan oluşuyor. Küba, İsveç, Senegal ve Meksika’da da kadınlar parlamentolarda yarıya yakın oranlarda bulunuyor. Son sıralarda ise Lübnan, İran, Körfez ülkeleri yasama organları bulunuyor. Katar ve Yemen parlamentolarının tamamı ise erkeklerden oluşuyor.

Bakanlık pozisyonunda bulunan kadınların oranı açısından ise Türkiye 141 ülke arasında 139’uncu. Kabinedeki bakanların yüzde 4’ü kadın. İlk sıralardaki Finlandiya, Cape Verde, İsveç’te kadın bakanların sayısı erkek bakanları geçiyor. Fransa’da eşit.

-KADINA ŞİDDETİ ENGELLEMEDE SORUNLAR VAR-

Raporda ülkelerde “kadına şiddete karşı mevzuatları ve uygulamaları” da derecelendirildi. OECD verileri gözönüne alınarak hazırlanan bölüme göre Türkiye’nin kadına aile içi şiddete karşı mevzuat skoru 0.3. Bu Türkiye’de kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik mevzuatın uygulamasında yaygın sorunlarla karşılaşıldığı anlamına geliyor.

Kadına aile içi şiddetten yasal koruma sunan yasal çerçevenin bulunup bulunmadığına referans veren rakamlara göre skor “0” olursa o ülkede özel mevzuat uygulanıyor.

Skorun 0.25 olduğu ülkelerde özel mevzuat bulunmakla birlikte uygulanmasına ilişkin yaygın sorunlarla karşılaşılıyor.

Skorun 0.5 olması genel mevzuatın bulunduğu ya da yetersiz özel mevzuat bulunduğu anlamına geliyor.

0.75 olarak belirtilen skor, kadınların şiddetten korunmasına yönelik mevzuatın planlandığı, taslak halinde bulunduğu, inceleme aşamasında olduğu ya da bir hayli yetersiz olduğu anlamına geliyor.

1 skoru ise kadınlara yönelik şiddeti önleme konusunda mevzuatın bulunmadığına işaret ediyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@