O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Deprem uzmanı Naci Görür tedbir alın dedi tek tek açıkladı

Sabah erken saatlerde Düzce'de yaşanan ve tüm şehirleri etkileyen deprem sonrası vatandaşlar uzmanlardan gelen ilk açıklamaları takip ediyor.

O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Deprem uzmanı Naci Görür tedbir alın dedi tek tek açıkladı

O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Deprem uzmanı Naci Görür tedbir alın dedi tek tek açıkladı - Sabah erken saatlerde Düzce'de yaşanan ve tüm şehirleri etkileyen deprem sonrası vatandaşlar uzmanlardan gelen ilk açıklamaları takip ediyor. Sabah 04:09'da ilk olarak 5.9 olarak açıklanan ve sonrasında 6.0 olarak revize edilen Düzce depremi ile birlikte yurdun dört bir tarafı etkilendi. Başta Ankara olmak üzere İstanbul, Bursa, Ereğli ve Sakarya gibi birçok şehir depremi hissetti.

Meydana gelen deprem sonrasında sabah saat 09:00'a kadar 70'e yakın artçı deprem meydana gelirken vatandaşların ise panikleri her geçen gün artıyor. Deprem tehlikesini atlatıp atlatamadıklarını merak eden vatandaşlar gözlerini uzmanlardan gelecek açıklamalara çevirdi.

Deprem uzmanı olarak bilinen Prof. Dr. Naci Görür deprem sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Deprem sonrası medyana gelen fay hatları hakkında bilgi veren uzman, tehlikenin geçmediğini ve riskli kısımların halen olduğuna dikkat çekti.

DEPREME DAİR NET AÇIKLAMALAR

Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında depremin tam olarak meydana geldiği bölgeyi şu şekilde açıkladı:

O şehirlerde yaşayanlar dikkat! Deprem uzmanı Naci Görür tedbir alın dedi tek tek açıkladı

Sarıdere-Gölyaka/Düzce’de 6,0 deprem oldu. 1999 depremleri KAF’ın bu kesimini Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu hattın Bolu kesiminin de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu” ifadelerine yer verdi.

O BÖLGE OLDUKÇA RİSKLİ

Naci Görür tarafından yapılan açıklamada Düzce'de gerçekleşen bu deprem sonrası enerjinin büyük bir kısmı boşalırken o bölgenin ise büyük risk barındırdığını ifade etti. Bolu Dağı Tüneli ve Bolu güneyi arasındaki hattın henüz kırılmadığını ifade eden Görür, “Arkadaşlar, Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. Sevgiyle” açıklamasını yaptı.

SON DAKİKALAR BURADA

Depreme dair tüm sıcak gelişmeler ve daha fazlasını takip etmek için mobil uygulamamızı indirin:

ANDROİD İÇİN TIKLA

APPLE İÇİN TIKLA

HUAWEİ İÇİN TIKLA

SONRAKİ HABER