O Otomobil 29 Ekim'de Anıtkabir'de Ziyarete Açılacak

ANKARA(ANKA) – Atatürk’ün Anıtkabir’de bulunan ve restore edilen Lincoln marka makam...

Haberler 28.10.2015, 11:20
O Otomobil 29 Ekim'de Anıtkabir'de Ziyarete Açılacak

ANKARA(ANKA) – Atatürk’ün Anıtkabir’de bulunan ve restore edilen Lincoln marka makam otomobili, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda ziyarete açılacak.

TSK’nın internet sitesinden verilen bilgiye göre Anıtkabir Komutanlığı envanterinde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makam otomobili olarak kullandığı üç otomobilin restorasyonuna karar verildi. Bu kapsamda 18 Haziran 2014’de İstanbul’da bulunan Antika Otomobil Federasyonu atölyelerinde restorasyonuna başlanan ilk otomobil olan 1934 model Lincoln marka otomobilin restorasyonu tamamlandı.

Restorasyonu tamamlanan otomobil 26 Ekim’de, Antika Otomobil Federasyonu yetkilileri, Anıtkabir Derneği temsilcileri, sigorta işlemlerini bedelsiz gerçekleştiren Anadolu Sigorta temsilcisi, nakliye işlemlerini bedelsiz olarak gerçekleştiren Selamoğlu Nakliyat Şirketi temsilcisi ve Anıtkabir Bakım Onarım ve Restorasyon Kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen tören ile teslim alındı.

Otomobil, 27 Ekim 2015 tarihinde Anıtkabir Barış Kulesinde bulunan ve T.C. İş Bankası sponsorluğunda yaptırılan vitrine konuldu. Otomobil 29 Ekim 2015 tarihinde halkın ziyaretine açılacak.

Ayrıca, icra edilen törende ikinci restorasyonu yapılacak araç olarak, 1934 model Lincoln marka zırhlı binek tipi otomobil Antika Otomobil Federasyonuna teslim edildi. Restorasyon süresinin yaklaşık olarak iki yılı bulacağı öngörülüyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@