O bölgelerde yaşayanlar dikkat! Perşembe gece yarısı ve cuma günü için kar uyarısı yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü güncel hava durumu raporunu yayımladı. 10 günlük kar uyarısı için pek çok şehri uyardı. Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, perşembe gece yarısı ve cuma günü için kar uyarısında bulundu. Peki, hangi illere kar yağacak?

O bölgelerde yaşayanlar dikkat! Perşembe gece yarısı ve cuma günü için kar uyarısı yapıldı

Uzun zamandır hava sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesinin ardından beklenen kar uyarısı Meteoroloji’den geldi. Balkanlar üzerinden soğuk hava dalgasının gelmesi bekleniyor. Cuma günü karla karışık yağmur şeklinde gelmesi bekleniyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Yurt genelinde hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporuna göre, ülkemizin kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinin ardından Zonguldak ve Bartın çevrelerinin hafif sağanak yağışlı, diğer yerlerin de parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Marmara Bölgesi’nin güneyi, İç Ege, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey ve doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Peki, hangi illere kar yağacak?

Meteoroloji Danışmanı Şen uyarı yaptı!

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen kar uyarısında bulundu. Şen; Yarın (Çarşamba) Kuzey bölgelerde sıcaklık azalacak ve ortalamaya dönüyor. Perşembe gece Batıdan yağış geliyor. Perşembe gece yarısından itibaren ve cuma günü önceleri Çanakkale, Edremit körfezi, İzmir dahil kıyı Ege Muğla Antalya’da kuvvetli yağmur var.”

“Sonra İç Ege Afyon, Eskişehir, Konya, Ankara, Kastamonu, Bolu’da karla karışık yağmur, cumartesi İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’da kar var. Bu hafta sonu cumadan kayak merkezlerine kar yağar” ifadelerini kullandı. 

Pro. Dr. Orhan Şen, kayak merkezlerinde kar kalınlığı ve kar durumu hakkında da açıklama yaptı. Şen’in açıklamalarına göre, Palandöken’de 30 cm cumartesi kar olacağı, Uludağ’da 20 cm cuma akşam ve cumartesi kar, Erciyes 20 cm cumartesi kar, Kartalkaya 15 cm cuma ve cumartesi kar, Ilgaz Sarıkamış Kartepe’de de kar yağışının görünmediğini açıkladı. 

SONRAKİ HABER