Nyt, Avrupa'ya Mülteci Akımınından Yetersiz Uluslararası Yardımları Sorumlu Tuttu

NEW YORK(ANKA) - Suriyeli mülteci krizini 20 Eylül baskısının ç...

Haberler 20.09.2015, 12:55
Nyt, Avrupa'ya Mülteci Akımınından Yetersiz Uluslararası Yardımları Sorumlu Tuttu

NEW YORK(ANKA) - Suriyeli mülteci krizini 20 Eylül baskısının çeşitli haberlerinde irdeleyen New York Times Gazetesi, “Yetersiz BM fonları ve yardımdaki kesintiler Avrupa’ya mülteci akınını körüklüyor” görüşünü dile getirirken mülteci akınının “başlıca” nedenlerinden biri olarak komşu ülkelerden Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de kötüleşen koşulları gösterirken bu durumu büyük ölçüde uluslararası yardımdaki “keskin düşüşler”e bağladı.

New York Times “BM fonlarındaki yetersizlikler ve düşüşler, Avrupa’ya mülteci akınını körüklüylor” başlığı ile verdiği geniş haberinden birine “Avrupa’ya yönelik göçmen, mülteci ve ilticacı akınının başlıca nedenlerinden biri, Suriyeliler’in Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de karşı karşıya bulundukları koşullarının zorlaşmasıdır. Bunun ana sebebi ise BM üyesi ülkelerden bu ülkelere sağlanan uluslararası fonlardaki keskin düşüşlerdir" sözleriyle giriyor.

-“KOMŞU ÜLKELERDEKİ KOŞULLAR O KADAR KÖTÜ Kİ”-

BM’nin, Suriyeli mülteciler için bu yıl ihtiyaç duyduğu 4.5 milyar dolardan Ağustos sonu itibariyle sadece yüzde 37’ini alabildiğine dikkat çeken gazete, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in Sözcüsü Melissa Fleming, “Komşu ülkelerde koşullar o kadar kötü ki Suriye’den kaçan insanlar ya Avrupa’ya gitmeyi tercih ediyor ya da böyle bir tercih yapmaktan başka seçenekleri  kalmıyor” değerlendirmesine yer veriyor.

NYT, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine dayanarak geçen Cuma günü itibariyle 4.1 milyona yakın Suriyeli mültecinin kayıtlı olduğunu, bunlardan 2.1 milyonun Mısır, Irak, Ürdün ve Lübnan’da iken 1.9 milyonunun ise Türkiye’de olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak 4.1 milyon kadar kayıtlı mültecinin sadece yüzde 12’sinin kamplarda yaşadığının altını çizen gazete, “Buna karşın Nisan 2011 ile Ağustos 2015 arasında sadece 428 bin 735 Suriyeli Avrupa’ya iltica başvurusunda bulundu” diyor.

NYT,  Avrupa’ya ulaşan mülteciler sayısı komşu ülkelere göre küçük olsa da Avrupa ülkelerinin daha büyük yardım düzeylerini ayırmakta olduklarına dikkat çekiyor. Haberde, sadece Almanya’nın olası 800 bin iltica başvurusu karşısında bu yılın sonuna kadar 6.6 milyar dolar tahsis edeceğini bildirdiği ifade ediliyor. AB’nin üye ülkeleri arasında paylaştırmak istediği 160 bin mülteciye barınak sağlanmasına destek amacıyla en az 1.1 milyar dolar ayıracağını açıkladığına da işaret ediliyor. 

Haber, Fleming’in “Suriyeli mültecilerin çoğu ise evlerine dönmek istedikleri için komşu ülkelerde kalmayı tercih ediyor. Ancak tasarrufları azalırken ve savaş biteceği yönünde bir işaret yokken o umudu kaybediyorlar” sözlerine de yer veriyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@