Nükleer Sızıntı, Kimyasal Ve Endüstriyel Kazalara Karşı Merkez

ANKARA (ANKA) – Sakarya Üniversitesi’nde kurulan Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi, deprem, taşkın, tsunami, kıtlık, kuraklık, heyelan, çığ, fırtına, orman yangınları, salgın hastalıklar, toprak kirlenmesi, atmosfer

Haberler 28.04.2015, 11:12
Nükleer Sızıntı, Kimyasal Ve Endüstriyel Kazalara Karşı Merkez

ANKARA (ANKA) – Sakarya Üniversitesi’nde kurulan Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi, deprem, taşkın, tsunami, kıtlık, kuraklık, heyelan, çığ, fırtına, orman yangınları, salgın hastalıklar, toprak kirlenmesi, atmosfer kirliliği, nükleer sızıntı, kimyasal ve endüstriyel kazalar ile maden-tünel-bina çökmeleri, kimyasal ve biyolojik saldırılar ve çöp patlamaları gibi afetlerle ilgili çalışmalar yapmayı amaçlıyor.

Sakarya Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle Sakarya Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaç, kuruluş, yönetim ve işleyiş yapısı ile çalışma şekline ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Yönetmeliğe göre merkez, deprem, taşkın, tsunami, kıtlık, kuraklık, heyelan, çığ, fırtına, orman yangınları, salgın hastalıklar gibi doğa kaynaklı afetler ile toprak kirlenmesi, atmosfer kirliliği, nükleer sızıntı, kimyasal ve endüstriyel kazalar gibi teknoloji kaynaklı afetler ve maden-tünel-bina çökmeleri, kimyasal ve biyolojik saldırılar, çöp patlamaları gibi insan kaynaklı afetlerle ilgili dallarda her türlü ar-ge çalışmaları yapmayı, proje üretmeyi, panel, sempozyum,  çalıştay ve seminerler düzenlemeyi ve bu çalışmaların sonuçlarını yayınlamayı amaç ediniyor.

Merkezin diğer amaçları ise şöyle:

"Afetlerle ilgili zarar azaltma, hazırlık, müdahale, iyileştirme evrelerine yönelik Merkezin yürüttüğü projelerle bir afet kenti olan Sakarya İli ve bölge çapında hizmet vermek.

Türkiye’nin afet yönetimi sisteminin iyileştirilmesine katkı sağlamak.

Afet yönetimi konusunda gerek yurt içi gerekse yurt dışı benzer enstitü, merkez ve üniversitelerle işbirliği yapmak; ulusal ve uluslararası kuruluşlara üye olmak ve Üniversiteyi ilgili platformlarda temsil etmek.

Afet yönetimi ile ilgili konularda, Türkiye’deki kamu, özel kuruluşlar ve halk için kurslar düzenlemek ve sertifikalandırma sınavları yapmak.

Afet yönetimi ile ilgili konularda kamu çalışanlarına ışık tutmak, sorunlarını çözmek ve danışmanlık yapmak.

Afet yönetimi ile ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) yardımcı olmak veya görev ve yetki verildiği takdirde, bizzat hazırlamak; bu konuda ilgili bakanlıkların ilgili kuruluşlarıyla işbirliği yapmak.

Afet yönetimi ile ilgili dokümantasyon merkezi kurarak arşivleme çalışması yapmak. Merkez bünyesinde bir kütüphane oluşturmak.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@