Nükleer Santral Kurulması Gereksizdir

ANKARA (ANKA)- Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, Nükleer santraller yapımına karşı çıkarak, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre ülkemizin elektrik ihtiyacı 415 milyar kilowatt

Haberler 06.04.2015, 10:53
Nükleer Santral Kurulması Gereksizdir

ANKARA (ANKA)- Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, Nükleer santraller yapımına karşı çıkarak, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre ülkemizin elektrik ihtiyacı 415 milyar kilowatt. Türkiye’de üretilen elektrik enerjisi 513 milyar kilowattır. Yani nükleer santrallar olmaksızın ihtiyaçtan 100 milyar daha fazla elektrik üretebilme olanağı vardır. Bu anlamda da nükleer santral kurulması gereksizdir” dedi.  

Atak yaptığı açıklamada, Türkiye'de nükleer santralin yapılması ile radyasyon riski olan ve bir kaza durumunda, Çernobil’de ve Fukuşima’da olduğu gibi telafisi olanaksız zararlara yol açacak bir santral yapılmak istendiğini belirtti. Atak, şunları kaydetti:

“Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kaza, güvenli reaktörlerin bir masaldan ibaret olduğunu ‘Artık güvenli nükleer reaktörler yapıyorlar.’ Sözlerinin bir yalandan ibaret olduğunu göstermiştir. Enerji politikaları, hem ihtiyaç hem de bu ihtiyaca bağlı üretimin doğru yönetimiyle belirlenir. Pek çok ileri teknoloji ile enerji ihtiyacı düşürülebilir. Bu ülkenin cari açık dengesini de olumlu etkiler. Ayrıca ortaya çıkan ihtiyaç da rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir enerjilerin dengeli biçimde sisteme eklenmesiyle karşılanabilir. Üstelik şu anda dünyada en hızlı gelişen sektörler rüzgar ve güneş enerjisi sektörleri. Alternatif enerji kaynakları yaratılması gerekirken Nükleer santraller olmaz ise karanlıkta kalacağız yalanı ile halkımız kandırılmaktadır. Söküm, atık ve çevresel maliyetler hesaplığında nükleer dünyanın en pahalı enerjisi. Nükleer enerji karbon salımını azaltmıyor ve iklim değişikliğini engellemeye giden yolu tıkıyor. Sistem merkezi olarak yapılandırılmaya devam ediyor, bu da baz yükü santrallerine ihtiyacı artırıyor. Kısacası, daha fazla nükleer santral daha fazla kömür santrali demek. Oysa ihtiyacımız olan, yenilenebilir enerjiler, akıllı şebekeler ve enerji verimliliğidir.”

-“NÜKLEER SANTRAL KURULMASI GEREKSİZDİR”-

TEİAŞ’ın son kapasite projeksiyon raporundaki verilere ve inşa halindeki santrallara ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre Türkiye'nin elektrik ihtiyacı 415 milyar kilowatt olduğunu hatırlatan Atar, Türkiye’de üretilecek elektrik enerjisi 513 milyar kilovattır. Yani nükleer santrallar olmaksızın ihtiyaçtan 100 milyar daha fazla elektrik üretebilme olanağı vardır. Bu anlamda da nükleer santral kurulması gereksizdir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(MLT/ÖZK)                                   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@