Normalleşmede İkinci Kritik Tarih Belli Oldu! Tüm Yasaklar Kaldırılıp Tam Açılma Yolunda Önemli Viraj

1 Haziran tarihinden sonraki dönemde uygulanacak kararlar açıklanmıştı. Kabine toplantısı, tüm yasakların kaldırılıp tam açılma için yeni tarih belli oldu. İşte tam açılma ve yasaksız dönem için o tarih.

Normalleşmede İkinci Kritik Tarih Belli Oldu! Tüm Yasaklar Kaldırılıp Tam Açılma Yolunda Önemli Viraj

Koronavirüs salgını kapsamında yeni normalleşme sürecine 1 Haziran itibariyle girildi. Mayıs ayında uygulanan tam kapanma döneminin ardından yaz aylarında uygulanacak kararlar açıklanmıştı. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kapsamında alınan kararların ardından sokağa çıkma yasakları, hafta sonu yasakları, işletmelerin çalışma düzenine ilişkin yasaklar esnetilmişti. Ancak beklenen tam açıklma gerçekleşmemişti. 

TAM AÇILMA ÖNCESİ YENİ KRİTİK TARİHİ 21 HAZİRAN

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayıları 6 bin 200 bandına kadar düştü. Sağlık Bakanlığı'nın ana hedefi ise vaka sayılarının günlük 5 bin seviyelerien indirilmesini sağlamak. Bu kapsamda halen bazı tedbirler uygulanmaya devam edecek. Ayrıca bakanlık aşılama çalışmalarına bu süreçte hız verecek. 

Yaz döneminde salgının etkilerinin en aza indirilmesi için ise çalışmalar devam ederken önümüzdeki günlerde yeni kararlar açıklanacak. 

Yeni Kararlar Açıklanacak

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre; AK Parti Genel Merkezi'nde önceki gün düzenlenen MKYK toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında bazı bakanlar ile partinin önemli isimleri güncel verilere ilişkin sunum yaptılar. Sunum yapan yapan isimler arasında "Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, AK Parti Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu" yer aldı. 

Sunum yapan isimlerden birisi olan  AK Parti Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ise vaka sayılarında yaşanan düşüş ile birlikte önümüzdeki dönemde alınacak kararlara dair ipuçları verdi. 

21 HAZİRAN'DA BAZI RAHATLAMALAR OLABİLİR

Julide Sarıeroğlu yapmış olduğu konuşmasında günlük salgın rakamlarına değindi ve vaka sayılarında yaşanan azalmaya dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde vaka sayılarının daha da azalmasının beklendiğinin dile getirildiği toplantıda ayrıca 21 Haziran'ın ardından bazı rahatlamaların olabileceğini ifade edildi. 

Temmuz'da Tedbirler Yeniden Ele Alınabilir

Elde edilecek vaka sayısı verilerine göre ise Temmuz ayında tedbirlerin yeniden gözden geçirilebileceği vurgulandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da toplantı kapsamında açıklamalarda bulunduğu ve tedbirlere dair "Aşılanma hızlanacak, bununla birlikte 21 Haziran sonrası yapacağımız toplantıda Sağlık Bakanımız, Bilim Kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızla tedbirleri tekrar gözden geçireceğiz. Temmuz ayı inşallah daha iyi olacak" ifadelerini kullandığı öğrenildi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@