Normalleşme sonrası İstanbul'u bekleyen büyük tehlike!

Türkiye’de koronavirüs vakalarının azalması ile birlikte geçilen normalleşme sürecinde yeme içme mekanları için masalar arası mesafeler belirlendi. Birçok işletme kriterlere uyarken, bazı işletmelerin eski alışkanlıklarını sürdürdükleri dikkatlerden kaçmadı. En büyük sıkıntı, personel ile müşteri arasındaki bir metre kuralında yaşanıyor.

Gündem 03.06.2020, 14:19
Normalleşme sonrası İstanbul'u bekleyen büyük tehlike!

Normalleşme süreci ile kapılarını açan restoran, kafe, bar ve büfelerin birçoğu uyarı ve kriterlere uyarken, bazı işletmelerin eski alışkanlıklarını sürdürdükleri dikkatlerden kaçmadı. Mekanlardaki en büyük sıkıntı, personel ile müşteri arasında uyulması gereken bir metre kuralında yaşanıyor.   

Normalleşme sürecine adapte olmaya çalışan İstanbul'da restoran, kafe ve barlar açıldı. İşletmelerin büyük kısmının sosyal mesafe ve maske kurallarına uyduğu görülürken, bazı işletmelerin eskisi gibi hiçbir kısıtlama olmadan müşteri ağırlanması dikkat çekti.   

Milliyet'te yer alan habere göre, İstanbul'un en hareketli semtlerinden Beşiktaş, Nişantaşı, Beyoğlu üçgeninde sosyal mesafe düzenlemesine uymayan işletmelerin genelde küçük ölçekli kafe, büfe ve barlar olduğu dikkatlerden kaçmazken, restoranların masa düzenlemeleri ise Kovid-19 önlemlerine uygun şekilde yerleştirilmiş durumda.

Beşiktaş'ta, özellikle balık pazarındaki restoranların oturma düzeninde bir değişiklik yapmadıklarını gözlemlendi.

Beşiktaş Çarşısı esnafı ise normalleşme sürecinin ikinci gününde de siftahsız dükkan kapadıklarından şikayet ettiler. Beşiktaş'tan sonraki durağımız Nişantaşı'nda da birçok işletmenin sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenleme yaptıklarını yerinde görüldü.

Abdi İpekçi Caddesi'ndeki altyapı çalışmaları nedeniyle, birçok restoran ve mekanın henüz açılmadığı semtte, bazı kafelerdeki masa standardının 1.5 metre kriterinden uzak olduğu dikkatimizden kaçmadı.   

ARA SOKAKLAR TEHLİKELİ

Beyoğlu'nda restoranların neredeyse tamamı 1.5 metre mesafe kuralına uyarken, İstiklal Caddesi girişinde zabıta ekiplerinin vatandaşlara ücretsiz maske ve dezenfektan stantları kurduğunu görüldü.

Ara sokaklardaki bazı kafelerde mesafe kuralına uyulmaması dikkatlerden kaçmazken, Nevizade'de her masaya uyarı levhası konulsa da sıkışıklığın devam ettiğini tespit edildi.   

Çiçek Pasajı'ndaki birçok işletmenin müşteri yetersizliği nedeniyle açılmaması dikkat çekti. Buradaki işletme sahipleri corona virüs pandemisi öncesi günleri mumla aradıklarını söylediler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@