Normalleşme Adını Bayram Sonrasını İple Çekenlere Beklenmedik Haber! Sadece O İki Kesim...

Ramazan Bayramının tamamlanmasının ardından 17 Mayıs tarihinden sonra açılma sürecinin başlaması bekleniyor. Ancak vaka sayılarının halen çok yüksek olması nedeniyle tam açılma sürecinin birden başlaması beklenmiyor. Kısıtlamaların kademeli kaldırılması gündemde.

Normalleşme Adını Bayram Sonrasını İple Çekenlere Beklenmedik Haber! Sadece O İki Kesim...

Türkiye uzun zamandır tam kapanma sürecinin etkisi altında. Ramazan ayının ortasından itibaren alınan kararlar ile tam kapanma süreeci yaşayan Türkiye için 17 Mayıs'ta bu sürecin sona ermesi bekleniyordu. Ancak tam kapanma sürecinin 17 Mayıs sonrası birden açılması beklenmiyor. 

NORMALLEŞME KARARI İÇİN 14 - 15 MAYIS TARİHLERİNE DİKKAT

Normalleşme sürecinin başlayabilmesi için günlük vaka sayılarına bakılacak. Şuan 60 bin bandından 20 bin altına kadar inen vaka sayılarının daha da düşmesi bekleniyor. Hükümetin hedefi günlük 5 bin vakanın altı. Normalleşme süreci için ise 14 Mayıs ile 15 Mayıs tarhi büyük önem taşıyor. 

14, 15 Mayıs tarihlerinde elde edilecek günlük vaka sayılarının normalleşme sürecinin belirlenmesinde etkili olacağı düşünülüyor. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; 17 Mayıs'ta en fazla on bin vaka olması üzerine plan yapılıyor. Bu durumda kademeli açılma gündeme gelecek. Ancak kalabalıklarla yapılan faaliyetlerin yasağı sürecek. Açılmalar ise kademeli olarak yürütülecek. 

Uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmelerde o dönemlerde günlük vaka sayılarının 10 bin dolayında olacaklarını tahmin ediyorlar. 10 bin rakamı tam kapanma döneminde başarı elde edilmiş bir gösterge olsa da bu oranların ancak kademeli açılmayı sağlayacağı öngörülüyor. 

İlk O İki Kesim Açılacak

Uzmanlar 17 Mayıs sonrası yaptıkları değerlendirmelerde haftalık normalleşme süreci üzerinde duruyolar. Kademeli normalleşmenin nasıl bir süreç olacağına dair ise "Önce küçük işletmeler, daha sonra eğitim veren ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar, bir de üniversitelerin yüz yüze eğitim veren tıp gibi bölümlerindeki sınıfların derslerinin başlaması gerekir. Onun için vaka sayılarının binlere düşmesini beklemek doğru değil" değerlendirmesi mevcut. Normalleşme sürecinde kalabalık oluşturması muhtemel tüm etkinliklerde yasak olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@