Noel'de Barış Duaları Edildi

HRİSTİYANLIĞIN merkezlerinden biri olan ve dünyanın ilk Katolik kilisesi olarak bilinen, mağara kilise St Pierre Kilisesi’nin bulunduğu Antakya’da Hıristiyan vatandaşlar Noel'i kutladı.

Haberler 24.12.2015, 22:32
Noel'de Barış Duaları Edildi

(DHA)- HRİSTİYANLIĞIN merkezlerinden biri olan ve dünyanın ilk Katolik kilisesi olarak bilinen, mağara kilise St Pierre Kilisesi’nin bulunduğu Antakya’da Hıristiyan vatandaşlar Noel'i kutladı. Ortodoks ve Katolikler ayrı ayrı düzenledikleri ayinlerde dünya barışı için dua ettiler.

Hatay'da yaşayan Hıristiyan vatandaşlar Noel bayramını Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayinle kutladı. Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayini Kilise Papazları Dimitri Doğum ve Jan Dellüller yönetti.

Akşam saatlerinden itibaren kiliseye gelmeye başlayan Hıristiyan vatandaşlara Ortodoks Kilisesi Vakfı tarafından hazırlanan küçük hediyeler verildi. İlahilerin okunduğu Noel ayininde mum yakan Hıristiyan vatandaşlar dünya barışı için dua ettiler. Ortodoks kilisesinde düzenlenen kutlama sonunda kilise bahçesinde salep ve çay ikramında bulunuldu.

ÇOCUKLARIN İSMİNE ÖZEL NOEL HEDİYESİ


Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde bulunan Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi'nde da Noel Bayramı ayin ile kutlandı. Kentte yaşayan Hıristiyan vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte Noel ayini için bugün Şehit Pamir Caddesi'ndeki Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi'nde bir araya geldi. Ortodoks Kilisesi Vakfı, kilisenin dış salonununda Noel Baba kıyafetli kilise görevlileri çocuklara isimlerine özel hediyeler dağıttı.  Hediye dağıtımı sırasında Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur da hazır bulundu. Çocuklar, Noel Baba kıyafetyi kilise görevlilerinin elinden hediyelerini alırken, anne-babalaları ise bu anı cep telefonu kamerasıyla ölümsüzleştirdi. Hediye dağıtımının ardından Noel ayini gerçekleştirildi.

Kilise Papazı Dimitri Yıldırım da her sene olduğu gibi Noel ayininde İncil’den bölümler ve dualar okudu. Tüm dünyada Noel Bayramı'nın kutlandığını belirten Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur, "Biz de İskenderun’da Hıristiyan vatandaşları olarak büyük bir mutlulukla kutluyoruz. Bizler Noel Bayramı'nı kutlarken, Müslüman kardeşlerimizin de geçmiş Mevlit Kandili'ni kutluyor, ülkemize ve kentimize insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

ŞEHİTLERDEN DOLAYI BURUK KUTLUYORUZ

Cemaat olarak bu yıl kutlama programını sade ve kısa tuttuklarını aktaran Teymur, “Bu sene özellikle bizim geleneksel olarak kutladığımız balomuzu yapmıyoruz. Yönetim kurulumuz yapmama kararı aldı. İçinde bulunduğumuz çevredeki durumu göz önünde bulundurarak, her gün şehitlerimizin cenazelerinin geldiği bir ortamda böyle bir şeyi yaşamak bizim için bir burukluktur. O nedenle bu sene yapmıyoruz" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@