NASA Çarşamba günü açıklayacak

Güneş sisteminde hayat araştırmaları, insanoğlunu gittikçe yeni ve ulaşılması daha güç hedeflere yöneltiyor.   Son olarak Cassini uzay araştırma aracı Satürn’ün merak uyandıran uydusunun yakınından geçti.Cassini, Enceladus adı verilen uydunun buzul

Haberler 30.10.2015, 02:17
NASA Çarşamba günü açıklayacak

Güneş sisteminde hayat araştırmaları, insanoğlunu gittikçe yeni ve ulaşılması daha güç hedeflere yöneltiyor.

 

Son olarak Cassini uzay araştırma aracı Satürn’ün merak uyandıran uydusunun yakınından geçti.Cassini, Enceladus adı verilen uydunun buzul gaz sütunları arasından geçerek uydunun gizli denizlerinde hayat olup olmadığını araştırdı.Güneş sistemindeki tüm cisim ve gezegenler arasında hayat olasılığının en yüksek olduğu yerin Satürn’ün Enseladus uydusu olduğu belirtiliyor.NASA’nın Cassini yörünge aracı son yakın uçuş seferini tamamladı.

Uzay aracı, Enceladus’un buzul olan yüzeyindeki çatlaklardan taşan buzul dumanların arasına dalarak şu soruya yanıt aradı: Uydunun buzul yüzeyi altında bulunan sıvı haldeki sudan oluşan okyanusta hayat var mı?Şimdiye dek elde edilen kanıtlar bu sorunun yanıtının “evet” olduğuna işaret ediyor.

Cassini’nin Çarşamba günü elde ettiği veriler de bu görüşü pekiştirirse, Enceladus güneş sisteminde en merak uyandıran cisim haline gelecek ve buraya yeni seferler düzenlenecek. (CNN Türk)

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@