Mutasyonlu Koronavirüs Türkiye'de Bölgesel Yasakları Getiriyor!

Koronavirüs ile mücadelede vaka sayılarında beklenen düşüşün gerçekleşmemesi ve mutasyonlu koronavirüsün ülke genelinde yayılmaya başlaması ile beraber yeni planlamaların devreye sokulmaya hazırlandığı bildirildi. Bu kapsamda bölgesel yeni yasakların gündeme alınabileceği belirtildi.

Mutasyonlu Koronavirüs Türkiye'de Bölgesel Yasakları Getiriyor!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında son gelişmeler yetkilileri harekete geçirdi. Mutasyonlu koronavirüsün etkisi ile yeni bölgesel yasaklamaların devreye sokulabileceği konuşulmaya başlandı.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS İNCELEMEYE ALINDI!

Vaka sayılarındaki artışlar ve gerilemenin gerçekleşmemesi üzerine farklı düşünceler ortaya atılmaya başlandı. Bu vaka sayısı artışlarını toplumsal gevşemeye bağlayanlar olduğu gibi mutasyonlu koronavirüsün de buna etki edebileceği tartışılıyor. Bilim Kurulu öncülüğünde yapılan bu tartışmalar yeni atılacak adımların da habercisi oluyor. Özellikle taşra illerinde akraba ilişkileri, insanların gruplar halinde bir araya gelmeye devam etmeleri vaka sayılarını yükseltici nedenler arasında gösteriliyor.

KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE MUTASYONA UĞRADI MI?

Son dönemlerde gerçekleşen koronavirüs toplantılarında büyükşehirlerde yoğun bakımlarda vaka sayılarında azalma meydana geldiği ancak son bir haftadır hasta sayısında ise yükselme gerçekleştiği vurgulanıyor. Koronavirüsün mutasyona uğramasına dair tespit çalışmalarına hız verildi. İngiltere kaynaklı mutasyonlu koronavirüsün yanı sıra Türkiye'deki koronavirüsün mutasyona uğrayıp uğramadığı da inceleme konusu oldu.

Türkiye'de koronavirüsün mutasyona uğrayıp uğramadığı ve bunun vaka sayılarına etki edip etmediği şu anda bilinmiyor. Uzmanlar bu konuda ellerinde veri olmadığını ve testlerin pozitiflik oranının hala yüzde 5 seviyelerinde olduğunu söylüyorlar. Mutasyonların vaka sayılarına etkisi 4 hafta sonra anlaşılabileceği ifade ediliyor.

Bilim Kurulu toplantılarının son dönemlerde ana gündem maddesini aşıların mutasyonlu koronavirüse etkisi oluşturuyor. Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısının inaktif olması nedeniyle mutasyonlu koronavirüse karşı etkili olacağı belirtiliyor. Uzmanlara göre pandemide üçüncü dalgadan söz edebilmek için günlük 15-20 bin vaka sayısı seviyesine gelinmesi gerekiyor. Henüz bu seviyeden oldukça uzak olunması üçüncü dalga ihtimalini ortadan kaldırıyor.

BÖLGESEL YENİ YASAKLAR!

Mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'de görüldüğü iller büyük bir dikkatle mercek altına alındı. Bu illerde 4 haftalık süreç sonunda belli olacak mutasyon etkisi ile beraber bölgesel yasaklar gündeme alınacak. Şu ana kadar mutasyonlu koronavirüs görülen illerin sayısı 24 oldu. Son olarak bu listeye Trabzon eklendi. Bilim Kurulu yeni yasaklamaların kapsamı üzerinde şimdiden tartışmaya başladılar. Elde edilen bilgilere göre mutasyonlu koronavirüsün risk olduğu bölgelerde yasaklama kapsamları genişletilecek. Özellikle sokağa çıkma yasaklarının süresi uzatılacak. Bölgesel yasakların kapsamı ilerleyen dönemde netleşecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@