Müsiad Ankara Başkanı Erdal: 2023 Vizyonu İçin Radikal Değişiklikler Gerek

ANKARA (ANKA) - “Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi”nin yeni yatırımlar, finansmana erişim ve ihracat açısından güzel bir adım olduğunu belirten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı İ

Haberler 04.04.2015, 05:19
Müsiad Ankara Başkanı Erdal: 2023 Vizyonu İçin Radikal Değişiklikler Gerek

ANKARA (ANKA) - “Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi”nin yeni yatırımlar, finansmana erişim ve ihracat açısından güzel bir adım olduğunu belirten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, 2023 vizyonu için radikal değişikliklerin gerekliliğine vurgu yaptı.

Erdal, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan son teşvik-destek paketini değerlendirdi. Açıklanan 11 maddelik paketin katma değerli üretim, yeni yatırımlar, finansmana erişim ve ihracat açısından güzel bir adım olduğu değerlendirmesinde bulunan Erdal, 2023 vizyonu için radikal değişikliklerin gerekliliğine vurgu yaptı.

-“KKDF İNDİRİMİ OLUMLU BİR ADIM”-

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KDDF) oranındaki indirimi olumlu bulduğunu belirten Erdal, “Yatırım malları ve ara malların vadeli ithalatında üreticilerimizin üzerinde ciddi bir maliyet olan yüzde 6 KKDF’nin sıfıra indirilmesi üreticilerimiz için girdi maliyetlerinin azaltılması açısından önemli bir gelişme olacaktır. Peşin alımlarda alınmayan KKDF oranı sebebiyle kredi kullanarak ithalatını peşin olarak gerçekleştiren üreticilerimizin de finansman maliyeti ortadan kalkacaktır. Bu gelişme ile rekabet artacak, azalan girdi maliyetleri de tüketiciye yansıması ile beklenen sonuca ulaşacağına inanıyorum” dedi.

-“DESTEKLERE ERİŞİM KOLAYLAŞTIRILMALI”-

2023 vizyonu doğrultusunda belirlenen 500 milyar dolar ihracat hedefi için, ihracatçılara yönelik kolaylaştırıcı desteklerin devam etmesini beklediklerini vurgulayan Erdal, “500 milyar dolar ihracat hedefi, yapılacak radikal reformlar ile ulaşılması kaçınılmaz bir hedef” diyerek, yeni destek paketlerini beklediklerini ifade etti. Açıklanan eylem planları ve destek paketlerinin mutluluk verici olmakla beraber, bugüne kadar beraberinde iş dünyasının erişimi noktasında zorluklar getirdiğini ve bürokrasiyi artırdığını belirten Erdal, “Üyelerimizle bir araya geldiğimizde karşımıza çıkan temel konu bürokrasi oluyor. Yatırımcılar ve girişimciler desteklerden faydalanabilmek için devlet kurumları arasında mekik dokuyor ve sonrasında vazgeçmek zorunda kalıyorlar” diyerek, hazırlanan paketlere erişimin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@