Müjde: Ab Türkiye'ye Suriyeli Ve Iraklı Göçmenler İçin 18 Milyon Euro Verecek!

-AB-Türkiye Ortaklık Konseyi iş yemeği sonrası yazılı açıklama yapıldı, açıklamada, “Türkiye ve AB bölgedeki anahtar ortak ve stratejik müttefik” denildi. ANKARA(ANKA) – Dün akşamki AB-Türkiye Ortaklık Konseyi iş yemeğinden,

Haberler 18.05.2015, 14:12
Müjde: Ab Türkiye'ye Suriyeli Ve Iraklı Göçmenler İçin 18 Milyon Euro Verecek!

-AB-Türkiye Ortaklık Konseyi iş yemeği sonrası yazılı açıklama yapıldı, açıklamada, “Türkiye ve AB bölgedeki anahtar ortak ve stratejik müttefik” denildi.

ANKARA(ANKA) – Dün akşamki AB-Türkiye Ortaklık Konseyi iş yemeğinden, Türkiye’nin bugüne değin 6 milyar dolar harcadığı Suriye ve Iraklı göçmenlere yardım konusunda AB’nin 18 milyon dolar daha yardım yapması kararı da çıktı. Yemek sonrası AB’den yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye ve AB bölgedeki anahtar ortak ve stratejik müttefik” denildi.

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantıları öncesinde düzenlenen çalışma yemeğinden sonra yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye ve AB’nin bölgedeki anahtar ortak ve stratejik müttefikler olduğu belirtilen açıklamada yemekte her iki tarafın gündemdeki önemli konuları tartışma fırsatı verdiği kaydedildi.

Katılım müzakerelerinin AB-Türkiye ilişkileri için köşe taşı olmayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Ekonomi sektörü yanında hukukun üstünlüğü ve adalet sektörleri alanındakiler dâhil katılım müzakerelerini yeniden canlandırmaya yönelik somut adımların önemini vurguladık. AB ve Türkiye ticaret ve Gümrük Birliği’nin modernitasyonu, enerji ve vize rejiminde liberalizasyonu dâhil diğer ortak önceliklerle ilgili işbirliğini sürdürecektir. Katılım süreci boyunca 17’nci faslın açılmasına yönelik olarak ek ilerlemelerin nasıl sağlanacağına ilişkin özel görüşmeler yer alacak” denildi.

Avrupa’ya ortadoğulu göçmen konusunun da ele alındığı yemekte, Avrupa’ya illegal göçün önlenmesine yönelik Özel Avrupa Konseyi toplantısı kararlarının uygulanabilmesi için işbirliğinin artırılması konusunda her ülkenin kendi birimlerinin bir plan hazırlaması benimsendi. AB bu anlamda Ankara’daki delegasyon üye sayısını artıracak.

Açıklamada, “Türkiye yaklaşık 2 milyon Suriye ve Iraklı’ya kendi topraklarında geçici koruma altına alıp, barınak ve güvenlik temini suretiyle seçkin insani rolünü oynamaya devam etmektedir. AB Türkiye’ye destek sağlama yollarını aramaya yönelik girişimlerini sürdürmektedir” denildi. Bu bağlamda AB kısa sürede Suriyeli ve Iraklılara gıda ve eğitim yardımında kullanılmak üzere 18 milyon avro verecek.

Bölgedeki terör tehdidinin de gündeme geldiği belirtilen açıklamada, Türkiye ve AB arasındaki işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması gerektiği ve böyle de olabileceği üzerinde uzlaşma sağlandığı belirtildi. Daha ileri somut işbirliği alanlarının acilen tespit edilmesi gereğine dikkat çekilen açıklamada, “AB Türkiye’nin AB operasyon ve misyonlarına önemli katkısını memnuniyetle karşılamaktadır” denildi.

Açıklamada Kıbrıs’tı toplumlararası müzakerelerin yeniden başlamasının da olumlu karşılandığı kaydedildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@