Muharrem İnce'nin Partisi Meclis'te! İşte O Milletvekilleri ve Partilerin Sandalye Sayısı

Muharrem İnce'nin genel başkanlığını yaptığı Memleket Partisi resmen TBMM'de. İki milletvekilinin Memleket Partisine geçmesinin ardından hem Memleket Partisi TBMM'ye girmiş oldu hemde siyasi partilerin sandalye sayıları değişti.

Muharrem İnce'nin Partisi Meclis'te! İşte O Milletvekilleri ve Partilerin Sandalye Sayısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrıldıktan sonra Memleket Partisini kuran Muharrem İnce'ye destek geliyor. Daha önce CHP'de bulunan iki isim partilerinden istifa ederek Memleket Partisine geçtiler. Bu karar ile Memleket Partisi'de resmen TBMM'de temsil edilen partilerden oldu. 

MUHARREM İNCE'NİN PARTİSİ TBMM'DE

24 Haziran'da yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili seçilen iki isim Muharrem İnce'nin Partisine katıldı. Daha önce CHP İzmir Milletvekili olan Mehmet Ali Çelebi ile Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel partilerinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Partilerinden istifa eden bu isimler Muharrem İnce'nin genel başkanlığında kurulan Memleket Partisi'ne katıldılar. Bu katılım ile Memleket Partisi'nin 3 milletvekili oldu. CHP'den ayrılan isimlerle birlikte meclisteki sandalye sayısı da değişdi. 

TBMM'DE PARTİLERİN YENİ SANDALYE SAYILARI

Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşanan son istifalar ile birlikte mecliste milletvekili bulunan partilerin sayıları değişti. AK Parti açık ara en yüksek milletvekiline sahip parti olurken Cumhuriyet Halk Partisi ikinci, HDP üçüncü sırada yer aldı. 

AK Parti'nin 288

CHP'nin 136

HDP'nin 55

MHP'nin 48

İYİ Parti'nin 36

Memleket Partisi'nin 3

Türkiye İşçi Partisi'nin 3

Saadet Partisi'nin 1

Demokrat Parti'nin 2

Büyük Birlik Partisi, Demokrasi 1

Atılım Partisi (DEVA) "

Yenilik Partisi ve Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) 1

Siyasi partilerin dışında ayrıca 583 kişilik milletvekili sayısı arasında bağımsız milletvekilleri de bulunuyor. Bağımsız olarak TBMM'de yer alan milletvekili sayısı ise 7. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@