Muazzez İlmiye Çığ: Cumhuriyete Karşı Savaş Yaşanıyor

TÜRKİYE'nin ilk sümeroloğu olan ve 'Son Sümer Kraliçesi' olarak tanınan 101 yaşındaki Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine sahip çıkılmadığını belirterek, "Cumhuriyet, Atatürk ve laikliğe karşı bir savaş yaşanıyor" dedi.

Haberler 17.11.2015, 15:20
Muazzez İlmiye Çığ: Cumhuriyete Karşı Savaş Yaşanıyor
(DHA) - TÜRKİYE'nin ilk sümeroloğu olan ve 'Son Sümer Kraliçesi' olarak tanınan 101 yaşındaki Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine sahip çıkılmadığını belirterek, "Cumhuriyet, Atatürk ve laikliğe karşı bir savaş yaşanıyor" dedi.

Bir asrı aşkın ömrüne Sümerli Ludingirra, İnanna'nın Aşkı, Hititler ve Hattuşa, Ortadoğu Uygarlık Mirası, Atatürk Düşünüyor'un da aralarında bulunduğu 16 kitap sığdıran Muazzez İlmiye Çığ, Mersin'de düzenlenen söyleşide okurlarıyla buluştu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Mezitli Belediyesi Emekliler Evi'nde organize edilen etkinlikte, Sümeroloji ve Hititoloji üzerine uluslararası çalışmaları olan Çığ, okurlarına kitaplarını imzaladı.

Söyleşide Cumhuriyet devrimleri, kazanımları ve günümüz Türkiye'sini değerlendiren ve 'Cumhuriyete sahip çıkın' mesajı veren Çığ, "Atatürk'ün devrimlerine ve Cumhuriyet'ine sahip çıkılmıyor, Cumhuriyet, Atatürk ve laikliğe karşı bir savaş yaşanıyor. Eğitim dinsel olma yolunda, kız erkek ayrımı başladı, sanata ve sanatçılara hor bakılıyor. Karşı devrim diye nitelendirebileceğimiz büyüklükte bir kara düzenin içindeyiz. Vatandaş olarak her birimizin daha çok okuması, yazması lazım" diye konuştu.

Sümer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çivi yazılı belge üzerinde çalışmalar yaptığını da anlatan Muazzez İlmiye Çığ, gençlere tavsiyelerde bulundu. Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan ise, Çığ'ın yüz yıllık birikimi ile tarihe ışık tuttuğunu ve bilgisini gençlere aktardığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@