Moskova'da Çok Yakında Türk Kültür Merkezi Açılacak

MOSKOVA(ANKA) - Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Salih Kapusuz, Moskova'da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Çok kısa zaman kaldı" dedi.  Salih Kapusuz, Spu

Haberler 03.03.2015, 09:06
Moskova'da Çok Yakında Türk Kültür Merkezi Açılacak

MOSKOVA(ANKA) - Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Salih Kapusuz, Moskova'da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Çok kısa zaman kaldı" dedi. 

Salih Kapusuz, Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada, Moskova'da açılması beklenen Yunus Emre Türk Kültür Merkezi hakkında yürütülen çalışmalardaki son durumu aktardı. Şu anda merkez için dört mekan üzerinde çalışıldığını belirten Kapusuz, "En uygun mekan konusunda karar verilir verilmez Moskova'da Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak" şeklinde konuştu. Kapusuz şunları söyledi:

"Bunun müjdesini en kısa zamanda vermek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın Rusya'ya belki bir ziyareti olacak. Arkadaşlarımız şu anda Moskova'da dört tane mekan üzerinde çalışıyorlar. En uygun olanının kararı, verilme aşamasında. Karar verilir verilmez Moskova'da Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak. Zaten konuyla ilgili uluslararası anlaşma Rusya ve Türkiye meclislerinden geçti. Bunun icra edilmesi gerekiyor. Şu anda bununla ilgili Ankara'da faaliyet yürütülüyor. İnşallah o faaliyetin Moskova'da da yürütülmesi için düğmeye basacağız. Bu gayret devam ediyor, çok kısa zaman kaldı diye düşünüyorum.”

Türkiye ve Rusya arasında 2012'de imzalanan anlaşmanın, iki ülkenin Ankara ve Moskova'da kendi kültür merkezini açmasını öngördüğü,  Şubat 2014'te Ankara'da Rus Kültür ve Bilim Merkezi’nin de açıldığı anımsatılıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@