MMO: “Yeni yapılar depreme dayanıksız”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ali Ekber Çakar 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ve sonraki depremlerden sonra yapılan yapıların dayanıksız ve yıkım tehlikesinin yüksek olduğu dile getirdi.

Haberler 17.08.2016, 12:32
MMO: “Yeni yapılar depreme dayanıksız”
Can Mert ŞİMŞEK/ANKARA()-TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ali Ekber Çakar 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ve sonraki depremlerden sonra yapılan yapıların dayanıksız ve yıkım tehlikesinin yüksek olduğu dile getirdi.

“YAPI DENETİMİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

17 Ağustos 1999 depreminden bu yana yeni yapılan yapıların depreme dayanıksız ve yıkım tehlikesinin yüksek olduğunu ve insanların hayatının tehlikeye atıldığını dile getiren Çakar, “Ülkemiz topraklarının, sanayinin ve barajların büyük kısmı aktif deprem kuşağının üzerinde yer alıyor. Deprem, çok disiplinli bir mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı alanı olmasına karşın bu disiplinler rant çıkarları için dışlanmaktadır. Yeni yapılar incelendiğinde yüzyılın afeti olarak da anılan 1999 Marmara Depremi'nden hiçbir ders alınmadığını göstermektedir. Türkiye’deki yapı stokunun büyük bir kısmı ruhsatsız ve kaçak, büyük bir kısmı 20 yaş üzeri konutlardan oluşmakta, yarıya yakını oturulamaz ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekir. Bu noktada yapı denetimi birinci derecede önem taşımaktadır” dedi.

“GEREKEN ÖNLEMLER İVEDİ BİR ÖNEME SAHİPTİR”

Gereken önlemlerin acilen alınması gerektiğine değinen Çakar, “Depremlere karşı bütünlüklü, sağlıklı ve insanca bir yaşam için alınması gereken önlemler ivedi bir öneme sahiptir. Bunun için mevcut yapı denetim yasasının öngördüğü, ticari yanı ağır basan yapı denetim şirketi ve öngörülen teknik müşavirlik şirketi modeli yerine uzmanlık ve etik niteliklere sahip yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmelidir” dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@