Ml'ye Göre Siyasetin Ölçüsüz Vaadleri Ekonomiyi Tehlikeye Soktu

-Bank of America Merrill Lynch asgari ücret artışının ekonomiyi istihdam açısından da sıkıntıya sokacağını bildirdi.

Haberler 13.11.2015, 14:45
Ml'ye Göre Siyasetin Ölçüsüz Vaadleri Ekonomiyi Tehlikeye Soktu

ANKARA(ANKA) – Bank of America (BoFA) Merrill Lynch’e göre siyasetin seçimler öncesi birbiri ardına yaptığı, sonunda seçilen partinin üstüne kalan asgari ücret artış vaadleri istihdamı zora soktu.

Bank of America Merrill Lynch derecelendirme ve araştırma kuruluşu, Türkiye’deki asgari ücret artışının istihdam üzerindeki sonuçları hakkında bir rapor yayınladı. Buna göre asgari ücrette yüzde 30 artış ve ekonomide yetersiz verimlilik kazanımı ortamında şirketlere zarar verecek, enflasyonu artıracak ve kamu finansmanını kötüleştirme potansiyeline sahip olacak.

ML, hükümetin asgari ücret konusunda özel sektörün yükünü önemli ölçüde paylaşmaması durumunda emek maliyetinde böylesi ciddi artışın kayıtlı istihdam üzerinde ağırlığını hissettireceğine inandığını bildirdi. ML, “Baskı Türkiye’nin yaklaşık 2.2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı gerçeği karşısında artacak. Bu Suriyelilerin yarısının 18 yaşın altında olduğu belirtiliyor, hevesli ve bir işe ihtiyaçları da var ancak resmi olarak çalışamıyorlar. Suriyeli göçmenler resmi göçmen statüsüne sahip değiller ancak kendilerine iskân ve çalışma izni vermeyen geçici koruma düzenlemesi altında muameleye tabiler” dedi.

-VASIFSIZ İŞÇİLERİ RİSKE ATIYOR-

ML araştırmalara göre asgari ücret artışının istihdam üzerindeki olumsuz etkisinin artış oranına ve artışın yapıldığı ekonomik ortama bağlı bulunduğunu bildirdi. ML, “Büyük artış sadece yüksek işsizlik riski değil ancak vasıfsız işçileri de ulaşabilecekleri istihdam alanını daraltıp rekabeti artırdığı için riske atıyor” dedi.

Kalabalık seçim takvimi ve iktidarın büyüme yanlısı politikalarının memur ücretiyle ve asgari ücreti reel anlamda önemli ölçüde artırdığı, ekonominin kalan diğer bölümündeki ücretleri de çektiği kaydedilen raporda “AKP’nin seçim bildirgesinde işaret edildiği gibi ortalama memur maaşı, net asgari ücret ve emekli ücretleri 2002 sonundan 2015 ilk yarısına kadar yüzde 50, 80 ve 46 arttı” denildi.

Asgari ücrette ılımlı artışın Türk istihdamı üzerinde büyük etkisi olmayabileceğini belirten ML, “Ancak durum ılımlı artış olmaktan uzak. Yüzde 30 artış işverenin istihdam maliyetini daha önce görülmedik şekilde yüzde 37 artıracak. Bu yavaş ekonomik aktivite ve hemen hemen hiç verimlilik artışı olmayan bir zeminde olacak. Sosyal güvenlik primlerinde ve istihdamda vergi kesintileri yoluyla hükümet önemli ölçüde rahatlatmadıkça şirketler üzerinde büyük bir ek yük getirecek. Eğer hükümet katkıda bulunmazsa sadece işsizlik oranının yükselmesi olasılığı olmayacak fakat aynı zamanda resmi sektör istihdamı da kayıtsız ekonomi içindekiler tarafından artarak ikame edilecek, zaten zayıf sosyal güvenlik sistemi ve vergi uygulamasına da zarar verecek” dedi.

Raporda, “Asgari ücrette dik artışın kayıtlı sektör istihdamı üzerinde ağırlığı olacağına ve işsizlik oranını daha yükseğe iteceğine inanıyoruz. Hükümetin paylaşacağı yük belli olmadığı için etkiyi ve boyutu belirsiz kayıtdışı sektöre ne kadar kayacağını sayısallaştırmak zor” denildi.

ML Suriyelilerin Türkiye’de asgari ücretli işlerin yüzde 20’sine karşılık gelen 1 milyon kişi ek emek arzı oluşturduğunu belirtirken, “Bu borçlu düşük gelirli grupları işlerini kaybetme riskine atıyor görüşündeyiz” dedi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@