Mısırlı arkeologlar, Luksor'da 'eksiksiz' bir Roma şehri ortaya çıkardı

Mısırlı arkeologlar, Luksor'da 1800 yıllık 'eksiksiz' bir Roma şehri ortaya çıkardı.

Mısırlı arkeologlar, Luksor'da 'eksiksiz' bir Roma şehri ortaya çıkardı

Mısırlı arkeologlar, güneydeki Luksor şehrinde eksiksiz bir konut yapısına sahip 1.800 yıllık bir Roma dönemi şehri ortaya çıkardılar. Mısır'ın Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mostafa Waziri, şehrin ikinci ve üçüncü yüzyıllara tarihlendiğini ve çok sayıda konut binası ile güvercinler ve güvercinler için kurulu 2 kuleye sahip olduğunu söyledi. Burayı "Luksor'un doğu yakasında bulunan Roma'ya ait en eski ve en önemli şehir" olarak tanımladı.

Araştırmacılar, bir dizi çömlek, alet ve bronz ve bakır Roma sikkeleri içeren bir dizi metal atölyesi buldular. Keşfi nadir bir bulgu olarak yorumladılar. 

Luksor'un Nil Nehri'nin batı yakasında kazılar yapıldı. Bölge, antik tapınaklar ve mezarlar, Kraliçeler Vadisi ve Krallar Vadisi gibi turistik cazibe merkezleriyle ünlüdür. Nisan 2021'de, Luksor'un batı kıyısında, Mısır'da şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük antik şehir olarak kabul edilen 3.000 yıllık bir "kayıp altın şehri" de ortaya çıkardılar.

Mısır hükümeti ülkedeki turizm endüstrisini canlandırmak için bastırıyordu ve analistler bu son keşifleri medyanın dikkatini çekmek ve yıllarca süren siyasi huzursuzluktan sonra Mısır'ın iyi bir imajını yansıtmak için araçlar olarak görüyorlar.

Turizm, GSYİH'nın yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor ve yaklaşık iki milyon işi destekliyor.

Ocak ayının başlarında Mısır'daki arkeologlar, Yukarı Mısır'ın Theban Nekropolü'ndeki iki antik mezarda binlerce yıldır gizlenmiş dokuz timsah kafatası ortaya çıkardılar.

SONRAKİ HABER