Minareye çıkan işsiz işçiyi izleyenler arasında tartışma çıktı

AVCILAR Belediyesi’ne temizlik hizmeti veren taşeron firmanın çıkardığı işçilerden biri, işe alınma istemiyle yakındaki caminin minaresine çıkarak intihar girişiminde bulundu. Yoldan geçen Suriyeliler’in fotoğraf çekmesine bir...

Haberler 07.09.2016, 20:13
Minareye çıkan işsiz işçiyi izleyenler arasında tartışma çıktı
AVCILAR Belediyesi’ne temizlik hizmeti veren taşeron firmanın çıkardığı işçilerden biri, işe alınma istemiyle yakındaki caminin minaresine çıkarak intihar girişiminde bulundu. Yoldan geçen Suriyeliler’in fotoğraf çekmesine bir grup tepki gösterdi. Belediyeye yeniden alınmalarını isteyen işçiler zaman zaman aralarında zaman zaman da intihar girişimini şov olarak nitelendirenler arasında tartışma çıktı. Minareye çıkan işçi, Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan ve diğer yetkililerin girişimi ile 2 saat 20 dakika sonra ikna edilerek indirildi.

Temizlik şirketi ‘Tomurcuk’ta çalışan işçilerden 40 kadarı geçen mayıs ayında çıkarıldı. İşçiler, Belediye İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldıklarını öne sürerek Avcılar Belediyesi önünde çadır kurarak eylem yapmaya başladı. Arkadaşlarının işe alınmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve ücretlerin zamanında ödenmesini isteyen isteyen bir grup işçi 3 gün süreyle iş bıraktı. Firma noter ve savcılık gözetiminde iş bırakan işçiler için tutanak tuttu. İş bırakan 300’e yakın işçi kısa süre önce alacakları ödenerek işten çıkarıldı. Çıkarılman işçiler yeniden işe alınmaları istemiyle eylemlerini sürdürürken, eşinin kendisini terk ettiğini, 4 çocuğu ile perişan olduğunu öne süren işçilerden Y.K. bugün öğleden sonra belediye yanında inşaatı süren Merkez Camii minaresine çıkarak işe alınmadığı takdirde intihar edeceğini öne sürdü. İntihar girişimi aynı mahallede semt pazarı olması nedeniyle yoldan geçen çok sayıda kişinin ilgisini çekti. Çıkarılan temizlik işçileri de aşağıda toplanarak Y.K.’den kendisini atmamasını istedi. 2 saat 20 dakika süren intihar girişimi nedeniyle polis psikologların desteği ile Y.K.’yi inmeye ikna etmeye çalışırken sağlık ekibi eve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İZLEYENLER ARASINDA TARTIŞMA

İntihar girişimi yoldan geçen ve merakla gelişmeleri izleyenler ile işten çıkarılan işçiler arasında zaman zaman tartışmalara neden oldu. Suriyeli bir çiftin intihar girişimini görüntülemeye çalışması “Bizimle dalga geçiyorlar” diye tepkilere neden oldu. Polis ve çevredekiler Suriyeliler’i bölgeden uzaklaştırdı.
İşten çıkarılan işçiler, meraklı gözlerle ne olup bittiğini anlamaya çalışanlara arkadaşları ve kendilerinin zor durumda olduklarını, işsiz bırakıldıklarını anlatmaya çalışırken bazen itiş kakışlara varan tartışmalar görüldü. İntihar girişimini şov olarak nitelendirenler ile bu görüşe karşı çıkanlar ve bazı işçilerin aralarında tartıştığı dikkat çekti.

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Avcılar Belediyesi cami inşaatına geldikten sonra Y.K. inmeye ikna edildi. Kaymakam Doğan ile görüşen Y.K., arkadaşlarının tezahüratları arasında minareden indikten sonra Avcılar Belediyesi yetkilileri tarafından belediyeye davet edildi. Sendika temsilcisinin de katıldığı görüşme ardından Y.K.’nin psikolojik sorunları nedeniyle tedavi edileceği, işçilerin 2 gün süreyle haklarında verilecek kararı bekleyecekleri açıklandı.
 
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@